Středověká perlička: Jak to bylo se slavnou otkou Přemysla Oráče?

27.09.2018 - Libor Jan

Historie je plná pozoruhodných příhod a událostí, které takřka upadly v zapomnění. A přitom právě takové drobnosti nemálo vypovídají o své době i o lidech, kteří v nich figurují. V této rubrice dáváme slovo předním českým historikům, aby se s námi o své oblíbené historické perličky mohli podělit

<p>Aby Dalimil rýmem navázal na sloveso <em>„dotku“</em>, vstrčil do textu zkrátka <em>„otku“.</em></p>

Aby Dalimil rýmem navázal na sloveso „dotku“, vstrčil do textu zkrátka „otku“.


Reklama

Jen málokdo dnes ví, jakým nástrojem byla otka, jak vypadala a k čemu se používala. Když si na pomoc vezmeme Slovník spisovného jazyka českého z roku 1964, dozvíme se, že jde o náčiní na odstraňování hlíny z pluhu (železný škrabák na násadě, dříve hůl s bodcem, používaná též k pohánění potahu). Kdo ovšem ještě užití otky, skutečně jakési železné škrabky na dřevěné násadě, v reálu pamatuje, uvedené poháněcí funkci se jistě podiví.

Od otky ke stimulu

Čím tedy otka byla již víme, kdy se ale tento nástroj poprvé objevil v historických pramenech? Přece v českém překladu latinsky psané Kosmovy kroniky. Podle jejích editorů - Václava Vladivoje Tomka i Karla Hrdiny a Marie Bláhové, prý bájný Přemysl vrazil do země otku, kterou držel v ruce – a ejhle, ta se za chvíli zazelenala. Dále se ale v textu říká, že do země vetkl lísku, tedy lískový prut. Něco zde zjevně nesedí… 

Latinský text kroniky má na místě, kde zní v českém překladu otka, slovo jiné, stimulus, označující bodec k pohánění volů. A k tomu mohl být dost dobře užíván i lískový prut. Kde se tedy vzala otka, když i další zpracovatel pověsti o Přemyslovi, Tomáš z Pavie, píšící kolem roku 1280, zmiňuje suchý prut užívaný jako stimulus, tedy bodec k pohánění (stimulaci)?

Na počátku 14. století popsal (staro)česky povolání Přemysla od pluhu kronikář označovaný jako Dalimil, byť jeho skutečné jméno není známo. A u něj najednou čteme: „A jakož jeho dotku,/ Přemysl vstrči v zemi otku.“

Dalimil Kosmovu verzi určitě znal, protože ale potřeboval ukončit rým navazující na sloveso „dotku“, vstrčil tam zkrátka „otku“. Tu dobře znal jako nářadí k odhrnování hlíny z deskového obracecího pluhu, který u nás ostatně v Kosmově době (druhé půli 11. a počátkem 12. století) ani nebyl příliš znám. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nikdy nekombinujte víc analgetik dohromady a nepolykejte další tabletu dřív než v povoleném odstupu.

Zajímavosti

Kněžna Jekatěrina Dašková byla blízkou přítelkyní carevny Kateřiny II. Veliké. Měla významnou roli při palácovém převratu v roce 1762, díky němuž Kateřina II. nastoupila na trůn.

Historie

Německý ovčák je známý svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Intenzivní šlechtění ale vedlo k jeho značnému zatížení genetickými chorobami.

Věda
Vesmír

Jeden ze Západofríských ostrovů Ameland. Za odlivu je možné k němu dojít suchou nohou z pět kilometrů vzdáleného pobřeží Waddenzee.

Cestování

Německý člun S 204 se v květnu 1945 vzdává v britském přístavu Felixstowe.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907