Stres nemusí být jen špatný: Umí pomáhat, motivovat a nabudit!

14.09.2019 - Kateřina Helán Vašků

Stres si obvykle spojujeme s negativními emocemi. Stres ale umí i pozitivně povzbudit


Reklama

Stres je stav organismu, který je obecnou odezvou na výrazně působící zátěž – fyzickou nebo psychickou. Při stresu se uplatňují obranné mechanismy, které umožňují přežití organismu vystaveného nebezpečí. Kromě negativního stresu, označovaného jako distres ale existuje i jeho pozitivní varianta.

Termín „eustres“ pochází ze stejného slovního základu jako „stres“, přičemž označuje to pozitivní, co stres přináší. Zavedl jej endokrinolog Hans Selye v poslední třetině minulého století a v překladu z řečtiny znamená doslova „dobrý stres“. Jedná se o krátkodobý tlak, který je pro dotyčného vzrušující a relativně snadno zvládnutelný

TIP: Syndrom zlomeného srdce není jen básnický obrat. Může i zabíjet

Badatelé se rovněž shodují, že jej nedefinuje ani tak typ stresoru – tedy skutečnosti, jež u dotyčného stres vyvolává –, ale spíš to, jak ho daný člověk vnímá: Stejnou překážku může totiž někdo považovat za nepřekonatelnou, zatímco jiný v ní vidí výzvu. Stručně řečeno představuje eustres motivující a povzbuzující typ stresu, který pobízí k dobrému výkonu. Mezi „eustresové“ situace patří nástup do nového zaměstnání, uzavření manželství nebo třeba přestěhování do nového města. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Cesta ke špicberskému souostroví byla velmi komplikovaná. Skutečné problémy však tehdy Italii teprve čekaly.

Zajímavosti
Zajímavosti

Dávné značky (ve výřezu) ve starém kostele měly chránit před čarodějnicemi a černou magií.

Věda
Vesmír
Historie

„Plavit se“ umí i gekoni

Indický oceán z Madagaskaru na Andamanské ostrovy přepluli před 6 miliony předci gekonů felsuma andamanská (Phelsuma andamanense). Na přírodním voru se plavili více než 5 000 kilometrů. Dnes jsou v Bengálském zálivu jedinými zástupci felsum. Jejich nejbližší příbuzní žijí stále v „domovině předků“ na jihozápadě Indického oceánu. 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907