Stres nemusí být jen špatný: Umí pomáhat, motivovat a nabudit!

14.09.2019 - Kateřina Helán Vašků

Stres si obvykle spojujeme s negativními emocemi. Stres ale umí i pozitivně povzbudit


Reklama

Stres je stav organismu, který je obecnou odezvou na výrazně působící zátěž – fyzickou nebo psychickou. Při stresu se uplatňují obranné mechanismy, které umožňují přežití organismu vystaveného nebezpečí. Kromě negativního stresu, označovaného jako distres ale existuje i jeho pozitivní varianta.

Termín „eustres“ pochází ze stejného slovního základu jako „stres“, přičemž označuje to pozitivní, co stres přináší. Zavedl jej endokrinolog Hans Selye v poslední třetině minulého století a v překladu z řečtiny znamená doslova „dobrý stres“. Jedná se o krátkodobý tlak, který je pro dotyčného vzrušující a relativně snadno zvládnutelný

TIP: Syndrom zlomeného srdce není jen básnický obrat. Může i zabíjet

Badatelé se rovněž shodují, že jej nedefinuje ani tak typ stresoru – tedy skutečnosti, jež u dotyčného stres vyvolává –, ale spíš to, jak ho daný člověk vnímá: Stejnou překážku může totiž někdo považovat za nepřekonatelnou, zatímco jiný v ní vidí výzvu. Stručně řečeno představuje eustres motivující a povzbuzující typ stresu, který pobízí k dobrému výkonu. Mezi „eustresové“ situace patří nástup do nového zaměstnání, uzavření manželství nebo třeba přestěhování do nového města. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedním z velkých problémů trofejního lovu je fakt, že lovcům jde o velikost trofeje. K lovu jsou vybírány největší kusy, které mají nenahraditelnou genetickou hodnotu.

Příroda
Zajímavosti

Pilát Ponský ukazuje Ježíše davům na obrazu Ecce Homo od Antonia Ciseriho

Historie

Australský badatel Mark Meekan se žralokem obrovským

Věda

Zborcená a protažená galaxie NGC 7714 ze souhvězdí Ryb, po srážce s galaxií NGC 7715. Ve výřezu výtrysk z jádra galaxie TXS 2116−077 v infračerveném spektru.

Vesmír

Renault FT-17 představoval nejpokrokovější konstrukci prvoválečných tanků

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907