Stres nemusí být jen špatný: Umí pomáhat, motivovat a nabudit!

14.09.2019 - Kateřina Helán Vašků

Stres si obvykle spojujeme s negativními emocemi. Stres ale umí i pozitivně povzbudit


Reklama

Stres je stav organismu, který je obecnou odezvou na výrazně působící zátěž – fyzickou nebo psychickou. Při stresu se uplatňují obranné mechanismy, které umožňují přežití organismu vystaveného nebezpečí. Kromě negativního stresu, označovaného jako distres ale existuje i jeho pozitivní varianta.

Termín „eustres“ pochází ze stejného slovního základu jako „stres“, přičemž označuje to pozitivní, co stres přináší. Zavedl jej endokrinolog Hans Selye v poslední třetině minulého století a v překladu z řečtiny znamená doslova „dobrý stres“. Jedná se o krátkodobý tlak, který je pro dotyčného vzrušující a relativně snadno zvládnutelný

TIP: Syndrom zlomeného srdce není jen básnický obrat. Může i zabíjet

Badatelé se rovněž shodují, že jej nedefinuje ani tak typ stresoru – tedy skutečnosti, jež u dotyčného stres vyvolává –, ale spíš to, jak ho daný člověk vnímá: Stejnou překážku může totiž někdo považovat za nepřekonatelnou, zatímco jiný v ní vidí výzvu. Stručně řečeno představuje eustres motivující a povzbuzující typ stresu, který pobízí k dobrému výkonu. Mezi „eustresové“ situace patří nástup do nového zaměstnání, uzavření manželství nebo třeba přestěhování do nového města. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Apačský náčelník a šaman Geronimo se dožil 79 let. Zemřel 17. února 1909 na zápal plic. Způsobil si ho sám, neboť značně opilý spadl z koně do ledové vody a nastydl. 

Historie

Šéf NASA Jim Bridenstine představuje nové skafandry.

Vesmír

Slabě pancéřované tančíky PzKpwf I vyzbrojené pouze kulomety nevyhovovaly už na počátku druhé světové války

 

Válka

Některé ledovce vypouštějí do okolí chlor-36

Věda

Mladá samice přistává na suchou jalovcovou větev trčící nad údolí. Ne zcela vybarvené letky v křídlech jsou znakem mladého ptáka.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907