Strmé stěny ztraceného světa: Jihoamerická tabulová hora Roraima

12.06.2017 - Marek Telička

Závratná hloubka -<p>Stěny tabulové hory Roraima padají na všech stranách do hloubky kolem 400 metrů</p>
Závratná hloubka -

Stěny tabulové hory Roraima padají na všech stranách do hloubky kolem 400 metrů


Reklama

Tabulová hora Roraima, která leží na hranici tří jihoamerických států Venezuely, Brazílie a Guyany, je neobyčejný geologický útvar. Náhorní plošina má plochu 31 kilometrů čtverečních a zdvihá se 400 metrů nad okolní terén. Strmé útesy po všech stranách činí vrchol, který v nejvyšším bodě dosahuje nadmořské výšky 2 810 metrů, téměř nepřístupným. Hora měla od pradávna velký symbolický význam pro místní obyvatele. Roraima, což v místním jazyce volně přeloženo znamená „zelenomodrý obr“, je středobodem mnoha zdejších mýtů a legend. Například mezi indiány kmene Pemon se traduje, že je vrcholem obrovského stromu, který v dávných dobách rodil veškeré ovoce a hlízovitou zeleninu světa. Když byl strom podetnut jedním z dávných indiánů, s obrovským rachotem se zřítil k zemi a spustil mohutné záplavy.

TIP: Odvrácená strana hor aneb Jak se fotí himálajští velikáni

Na náhorní plošině Roraima se nacházejí nejvyšší body Guyany a brazilského státu Roraima. (Venezuela i Brazílie mají v jiných částech států vyšší vrcholy.) Tato oblast je součástí Národního parku Canaima, jehož tabulové hory jsou považovány za jedny z nejstarších geologických formací na Zemi. Odborníci jejich vznik datují do doby před zhruba dvěma miliardami let. Vzhledem k prokazatelnému stáří a špatné dostupnosti vrcholové části není divu, že nejmohutnější hora inspirovala počátkem 20. století anglického spisovatele Arthura Conana Doyla k napsání legendární knihy Ztracený svět, která právě na vrchol Roraimy umisťuje zachovalý „park“ s dinosaury. Je pravda, že náhorní plošina je životním místem pro mnohé unikátní organismy, ale dinosauři mezi ně rozhodně nepatří. Na určitých místech se nacházejí endemické rostliny, ale samotný vrchol je prakticky holý.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 5/2011

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907