STS-9: Start raketoplánu Columbia

Spacelab -<p>Modul Spacelab v nákladovém prostoru Columbie</p>
Spacelab -

Modul Spacelab v nákladovém prostoru Columbie

28 . 11 . 1983

Reklama

28. listopadu 1983 vzlétl na oběžnou dráhu raketoplán Columbia k misi STS-9. Šlo o první kosmický let laboratoře Spacelab: Nacházela se v nákladovém prostoru a s kokpitem ji spojoval přetlakový tunel. Astronauti vstupovali dovnitř a prováděli experimenty podobně jako dnes na ISS. Členem posádky byl mimo jiné Ulf Merbold ze západního Německa, první neamerický letec v raketoplánu. Velitel John Young už předtím dvakrát startoval k Měsíci a tato expedice se stala jeho šestým vesmírným letem! Kvůli veřejné kritice NASA však později přišel o svůj sedmý start – o misi, která v roce 1990 vynesla Hubbleův teleskop. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907