Studentská věda: Autonomní robot úspěšným čističem oken

28.05.2018 - Stanislav Mihulka

Závěsný robotický čistič na vrtulový pohon by mohl ušetřit hodně peněz i pracovních úrazů.

<p>Oliver Nicholls se svým vítězným autonomním čističem oken.</p>

Oliver Nicholls se svým vítězným autonomním čističem oken.


Reklama

Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair) je největší soutěží středoškolských vědeckých projektů na světě. Letos soutěžilo téměř 1 800 účastníků z 81 zemí. Vítězem se ve tvrdé konkurenci stal Oliver Nicholls z australského Sydney, který postavil prototyp autonomního robotického čističe oken pro velké budovy. Vítěze prý inspiroval případ zaměstnance jejich školy, který spadl při čištění oken a zlomil si nohu.

TIP: Britská robotická farma dokončila první autonomní sklizeň na světě

Autonomní čistič v ceně přibližně 2 300 dolarů (51 tisíc korun) je vybavený celkem 8 rotory uspořádanými ve dvojicích. Okna čistí zavěšený na laně, přičemž může pracovat i ve větru o rychlosti až 45 kilometrů za hodinu. Podobní robotičtí čističi by mohli ušetřit hodně peněz i pracovních úrazů. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Intel

  • Zdroj fotografií: Intel

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907