Stvrzenka z pergamenu a zlata: Dekret k Rytířskému kříži

09.03.2017 - Adam Wolfsberg, Jiří Suchánek

Dekret -<p>Udílecí dekret Rytířského kříže </p>
Dekret -

Udílecí dekret Rytířského kříže 


Reklama

Na snímku je udílecí dekret Rytířského kříže pro majora Rudolfa Wulfa z 13. listopadu 1942 spolu s některými jeho vyznamenáními. Shora jde o Útočný odznak pěchoty, Rytířský kříž, Armádní sponu cti, Železný kříž I. třídy a Stříbrný odznak za zranění. Rudolf Wulf dosáhl hodnosti generálmajora a ještě jako plukovník obdržel v srpnu roku 1944 k Rytířskému kříži i Dubovou ratolest.

Dekret jako umělecké dílo

Udělení Rytířského kříže se nepotvrzovalo jen běžným předtištěným tiskopisem jako u obou stupňů Železného kříže, nýbrž ručně vyráběným dekretem vyvedeným černým a zlatým inkoustem na pravém pergamenu. Na tomto dokumentu byla uvedena hodnost a jméno vyznamenaného vojáka, stejně jako datum a místo udělení. V dolní části se pak nacházel podpis Adolfa Hitlera, zpravidla vlastnoruční, někdy však provedený najatým kaligrafem.

Dekrety prvních dvou stupňů byly předávány v deskách, následující tři v kazetách. Desky udílecí listiny k Rytířskému kříži měly červenou barvu, následujícímu stupni náležela barva bílá. Kazeta dekretu Rytířského kříže s dubovou ratolestí a meči měla bílou barvu s výrazným zlatým lemováním a stupeň s Brilianty pak tmavě modrou kazetu se zlatým lemováním. Toto okrajové obložení se vyrábělo z tepaného zlata, slonovinové kosti a sametu.

U všech variant se uprostřed desek či kazety nacházela zlatá říšská orlice – u Rytířského kříže šlo o hlubotisk, u vyšších stupňů opět o tepané zlato. Honosné dekrety pro variantu s Dubovou ratolestí a vyšší ale nebyly předávány v této podobě až do konce války, neboť náročný výrobní proces nestačil stále rostoucímu počtu nositelů těchto vyznamenání. Podobu dekretu a jeho obalu navrhla prominentní německá architektka, profesorka Gerdy Troost ve spolupráci s uměleckou knihvazačkou Friedou Thiersch. V jejím mnichovském ateliéru také probíhala podstatná část výroby. Zlatnickou práci prováděl profesor Hermann Wandiger. 

 
  • Zdroj textu:

    II. světová 4/2016

  • Zdroj fotografií: Hermann-historica.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Léčba alergie na arašídy zklidňuje imunitní systém a tlumí jeho přehnané reakce.

Věda

Diskuze o zřízení univerzity na Moravě provázely nacionální třenice

Historie

Molekulární mračna N159E (Motýlí mlhovina, vlevo) a N159W South (vpravo) ve Velkém Magellanově mračnu.

Vesmír

Hejno jespáků srostloprstých. V jeho středu panuje bezpečí a ptáci se mohou v klidu najíst. Vně stojící jedinci takový klid nemají.

Příroda

Hypersonický let bude extrémní, takže hypersonické letouny potřebují extrémně odolné materiály.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907