Stvrzenka z pergamenu a zlata: Dekret k Rytířskému kříži

09.03.2017 - Adam Wolfsberg, Jiří Suchánek

Dekret -<p>Udílecí dekret Rytířského kříže </p>
Dekret -

Udílecí dekret Rytířského kříže 


Reklama

Na snímku je udílecí dekret Rytířského kříže pro majora Rudolfa Wulfa z 13. listopadu 1942 spolu s některými jeho vyznamenáními. Shora jde o Útočný odznak pěchoty, Rytířský kříž, Armádní sponu cti, Železný kříž I. třídy a Stříbrný odznak za zranění. Rudolf Wulf dosáhl hodnosti generálmajora a ještě jako plukovník obdržel v srpnu roku 1944 k Rytířskému kříži i Dubovou ratolest.

Dekret jako umělecké dílo

Udělení Rytířského kříže se nepotvrzovalo jen běžným předtištěným tiskopisem jako u obou stupňů Železného kříže, nýbrž ručně vyráběným dekretem vyvedeným černým a zlatým inkoustem na pravém pergamenu. Na tomto dokumentu byla uvedena hodnost a jméno vyznamenaného vojáka, stejně jako datum a místo udělení. V dolní části se pak nacházel podpis Adolfa Hitlera, zpravidla vlastnoruční, někdy však provedený najatým kaligrafem.

Dekrety prvních dvou stupňů byly předávány v deskách, následující tři v kazetách. Desky udílecí listiny k Rytířskému kříži měly červenou barvu, následujícímu stupni náležela barva bílá. Kazeta dekretu Rytířského kříže s dubovou ratolestí a meči měla bílou barvu s výrazným zlatým lemováním a stupeň s Brilianty pak tmavě modrou kazetu se zlatým lemováním. Toto okrajové obložení se vyrábělo z tepaného zlata, slonovinové kosti a sametu.

U všech variant se uprostřed desek či kazety nacházela zlatá říšská orlice – u Rytířského kříže šlo o hlubotisk, u vyšších stupňů opět o tepané zlato. Honosné dekrety pro variantu s Dubovou ratolestí a vyšší ale nebyly předávány v této podobě až do konce války, neboť náročný výrobní proces nestačil stále rostoucímu počtu nositelů těchto vyznamenání. Podobu dekretu a jeho obalu navrhla prominentní německá architektka, profesorka Gerdy Troost ve spolupráci s uměleckou knihvazačkou Friedou Thiersch. V jejím mnichovském ateliéru také probíhala podstatná část výroby. Zlatnickou práci prováděl profesor Hermann Wandiger. 

 
  • Zdroj textu:

    II. světová 4/2016

  • Zdroj fotografií: Hermann-historica.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907