Suchou nohou přes hladinu jezera: 220 tisíc plovoucích kostek propojilo italské ostrůvky

17.06.2016 - Martin Reichman

Po tři týdny se dvěma tisícovkám obyvatel jednoho z největších jezerních ostrovů v Evropě změní život. Namísto plavby lodí se na pevninu dostanou suchou nohou. Umožní jim to nejnovější projekt osmdesátiletého amerického umělce Christa


Reklama

Originální instalace na hladině ledovcového jezera Iseo spojuje pevninské Sulzano s ostrovem Monte Isola a jeden z malých soukromých ostrůvků pomocí 220 tisíc plovoucích polyethylenových kostek. Plovoucí chodník měří na délku úctyhodné tři kilometry. Jeho výstavba stála 15 milionů euro a je kompletně financována z prodeje Christových děl.

Provokativní projekty za miliony dolarů

Američan Christo Vladimirov Javacheff pochází z Bulharska. Na svědomí má desítky nákladných instalací po celém světě – v roce 1995 například zahalil látkou slavný pařížský most Pont Neuf, o deset let později pak totéž provedl s berlínským Reichstagem.

Instalace Christa a jeho dnes již zesnulé manželky Jeanne-Claude jsou velmi nákladné, jejich cena se často pohybuje v desítkách milionů dolarů. Díla ale nejsou sponzorována - Christo a Jeanne-Claude je financují převážně z Christova dědictví a prodeje skic a fotografií instalací. Fakt, že financují svoje projekty ze svých vlastních zdrojů, je jejich rozhodnutím – nechtějí být ve své tvorbě ničím vázáni a chtějí pracovat svobodně. Dokládá to například historka z roku 1988, kdy oba manželé odmítli nabídku jednoho milionu dolarů od japonské televize za natočení minutové reklamy.

  • Zdroj textu:

    christojeanneclaude.net, artmuseum.cz, The Independent

  • Zdroj fotografií: Wolfgang Volz, christojeanneclaude.net

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kyjonožec Eurypterus dosahoval délky 1,3 metru. Největší druhy ale dorůstaly až tří metrů.

Věda
Zajímavosti

O zdroji potravy se netopýři nechají poučit nejen od svých nejbližších příbuzných, ale také od příslušníků jiného druhu.

Příroda

Proudy plynu ve spirální galaxii NGC 4321.

Vesmír
Historie

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907