Bavorská metropole se dočkala zbrusu nového planetária. Planetárium nesoucí název ESO Supernova je výsledkem spolupráce Evropské jižní observatoře a Institutu teoretických studií v Heidelbergu. Působivou stavbu navrhla architektonická kancelář Bernhardt + Partner. Má připomínat těsný dvojhvězdný systém, ve kterém dochází k přenosu hmoty mezi složkami.
V útrobách budovy ESO Supernova se nachází interaktivní astronomická expozice, ve které si návštěvníci mohou prohlédnout a vyzkoušet skutečné astronomické pomůcky nebo provádět experimenty, které jim pomohou pochopit, co znamená být astronomem, pracovat jako vědec a odhalovat tajemství vesmíru.
K nejzajímavějším lákadlům a exponátům výstavy patří pravděpodobně největší snímek hvězdné oblohy měřící 40 metrů, pravý meteorit, segment primárního zrcadla připravovaného dalekohledu ELT, na který je možné si sáhnout nebo například stanoviště, kde si z připravených pomůcek můžete postavit funkční dalekohled. Atleticky zdatní návštěvníci si mohou vyzkoušet jízdu na kole světelnou rychlostí.
ESO Supernova bude mít otevřeno každý týden, od středy do pátku mezi 9:00 a 17:00, v sobotu a neděli od 12:00 do 17:00. Veškeré aktivity jsou nabízeny v angličtině a němčině, v roce 2018 je vstup zcela zdarma. Vstupenky je možné rezervovat online a následně vytisknout po příjezdu do centra.
Evropská jižní observatoř
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)