Surfování po internetu v práci prospívá zdraví a neohrožuje produktivitu

25.05.2018 - Stanislav Mihulka

Obavy ze zhoubného vlivu internetu na produktivitu práce jsou podle izraelských a amerických vědců přehnané


Reklama

Pokud právě čtete tento článek v práci, nejspíš se věnuje mimopracovnímu brouzdání po internetu, takzvanému cyberloafingu. Podle nového výzkumu izraelských a amerických vědců ale zřejmě neděláte nic zásadně špatného.

Internet v práci bývá démonizován jako hlavní hrozba pro výkonnost zaměstnanců, kteří na něm jenom ztrácejí drahocenný čas. Zmínění vědci ale uspořádali experiment se 463 zaměstnanci jedné americké univerzity. Dávali jim různé úkoly, zjišťovali jejich nálady a pocity dotazníky a sledovali jejich aktivitu v práci.

TIP: Proč jsou teenageři tak hrozní? Jejich mozek nepozná, co je důležité

Badatelé nakonec došli k závěru, že brouzdání po internetu v práci je nejspíš jen přirozenou reakcí na nudu na pracovišti. Zároveň tvrdí, že se brouzdání internetem svými důsledky významně liší od jiných a více škodlivých forem mimopracovních aktivit v práci. Zaměstnanci se k internetu uchylují, když mají méně náročné úkoly. Vše prý nasvědčuje tomu, že internet v rozumné míře neškodí, ale naopak zbavuje zaměstnance určitých typů stresů v zaměstnání.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907