Surfování po internetu v práci prospívá zdraví a neohrožuje produktivitu

Obavy ze zhoubného vlivu internetu na produktivitu práce jsou podle izraelských a amerických vědců přehnané

25.05.2018 - Stanislav MihulkaPokud právě čtete tento článek v práci, nejspíš se věnuje mimopracovnímu brouzdání po internetu, takzvanému cyberloafingu. Podle nového výzkumu izraelských a amerických vědců ale zřejmě neděláte nic zásadně špatného.

Internet v práci bývá démonizován jako hlavní hrozba pro výkonnost zaměstnanců, kteří na něm jenom ztrácejí drahocenný čas. Zmínění vědci ale uspořádali experiment se 463 zaměstnanci jedné americké univerzity. Dávali jim různé úkoly, zjišťovali jejich nálady a pocity dotazníky a sledovali jejich aktivitu v práci.

TIP: Proč jsou teenageři tak hrozní? Jejich mozek nepozná, co je důležité

Badatelé nakonec došli k závěru, že brouzdání po internetu v práci je nejspíš jen přirozenou reakcí na nudu na pracovišti. Zároveň tvrdí, že se brouzdání internetem svými důsledky významně liší od jiných a více škodlivých forem mimopracovních aktivit v práci. Zaměstnanci se k internetu uchylují, když mají méně náročné úkoly. Vše prý nasvědčuje tomu, že internet v rozumné míře neškodí, ale naopak zbavuje zaměstnance určitých typů stresů v zaměstnání.


Další články v sekci