Svatyně Icukušima: Nebeská brána k duším předků

23.04.2021 - Kateřina Vašků

Pradávné svatyně Icukušima v japonské prefektuře Hirošima lákají svou krásou turisty z celého světa. Přinášejí svědectví o nejstarší tamní víře šintó a uchvacují nádhernou architekturou, jež vznikla v úzkém sepjetí s přírodou

<p>Šestnáctimetrová torii představuje jednu z nejvyšších svatých bran v Japonsku.</p>

Šestnáctimetrová torii představuje jednu z nejvyšších svatých bran v Japonsku.


Reklama

Ostrov Icukušima pokládali šintoisté za svaté místo od nepaměti. První zdejší svatyně se datuje již do roku 593. Dnešní podoba lokality se nicméně váže až k 12. století, kdy ji nechal zvelebit slavný císařský kancléř Taira Kijomori.

Posvátná plující torii

Celá sakrální památka se rozkládá na ploše 431,2 ha, a to nejen na souši – včetně zalesněné oblasti na úpatí hory Misen –, ale i na moři. Sedmnáct budov a tři architektonické komplexy dohromady tvoří dvě svatyně: hlavní se nazývá Honša a menší z nich se říká Seša Marodo-džindža.

Snad nejznámější turistické lákadlo představuje tzv. torii, jedna z největších posvátných bran Japonska. Její současná podoba se datuje do roku 1875, ale původní tvar vznikl už v roce 1168. Za přílivu vypadá tato rudá šestnáctimetrová kráska z kafrového dřeva, jako by plula po moři, zato za odlivu k ní lze dojít „suchou nohou“.

TIP: Přísně tajné svatyně: Pevná víra za čtyřmi ploty šintoistické svatyně

Ke svatyním se váže i další zvláštnost: lidé v jejich blízkosti dříve nesměli žít, a dokonce jim byl zapovězen vstup na posvátnou půdu – ke stánkům bohů mohli přijíždět jen na loďkách. Celý ostrov přitom nepředstavuje duchovní místo pouze pro šintoisty, ale nachází se tu i řada buddhistických chrámů. Turisté mohou obdivovat rovněž představení tradičního japonského divadla nó nebo starodávné dvorní tance gagaku.

Nejstarší víra

Šintoismus představuje nejstarší japonské náboženství. Jeho název se odvozuje od slov „šin“ – bůh či duch – a „tó“ neboli cesta; spojení lze tedy volně přeložit jako „cesta bohů“. Zmíněná víra staví především na uctívání duší předků a množství božstev a rané doklady o její existenci pocházejí z 3. století př. n. l. Náboženství se pojí s četnými obřady včetně některých magických rituálů. V šintoistické architektuře nenajdeme žádné klasické chrámy, pouze jednoduché otevřené svatyně, vystavěné často na pozadí nádherných přírodních scenérií.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Londýnské prostitutky z Lady Juliany položily základy nové australské populace.

Historie

Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.

Věda

Infarktové pochutiny

Pokud jste na dietě, do restaurace Heart Attack Grill v americkém Las Vegas rozhodně nechoďte. Na kalorie se tam totiž nehledí. Naopak – čím víc toho sníte, tím lépe. V imaginárním nemocničním zařízení navíc provokativně oděné servírky coby „sestřičky“ přijímají objednávky neboli „recepty“ od zákazníků – „pacientů“. Nabídka „léčby“ zahrnuje mimo jiné osminásobný hamburger téměř z kila hovězího masa. Heart Attack Grill zkrátka není pro žádné troškaře. A přestože byl název zamýšlen jako vtip, několik srdečních příhod, a dokonce i úmrtí zákazníků už restaurace bohužel zaznamenala…

Revue
Vesmír

Pralesnička drobná (Oophaga pumilio) žije ve Střední Americe od Nikaraguy po Panamu. Je známá díky bohaté škále variet, která čítá 15–30 různých zbarvení.

Příroda

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907