Švédští kriminalisté vyřešili starší případ vraždy pomocí genealogických webů

04.06.2021

Metoda odhalení vraha známého jako „Golden State Killer“ poprvé slavila úspěch mimo Spojené státy

<p>Analýzy DNA se staly mocným nástrojem kriminalistů.</p>

Analýzy DNA se staly mocným nástrojem kriminalistů.


Reklama

Před 17 lety byl po cestě do školy ve švédském Linköpingu pobodán osmiletý chlapec. Útočník pak ještě pobodal starší ženu, která se před svým domem stala svědkyní této události. Oba dva svým zraněním podlehli. Vrah zanechal na místě činu čepici a zavírací nůž. Kriminalisté sice získali stopy vrahovy DNA, vyšetřování ale vedlo do slepé uličky.

Švédská policie se ale nevzdala. Inspirovala se úspěšným dopadení vraha známého jako „Golden State Killer“ v roce 2018, při němž američtí kriminalisté využili data komerční genealogické online aplikace GEDmatch. Jejich švédští kolegové požádali vyšší místa o povolení použít stejnou metodu pro vyšetřování vražd v Linköpingu. V roce 2019 dostali zelenou a rozjeli vyšetřování, při němž analyzovali data genealogických platforem GEDmatch a FamilyTree.

TIP: DNA z ubrousku pomohla dopadnout brutálního vraha po 26 letech

Jejich úsilí bylo odměněno úspěchem, poprvé mimo území USA. Objevili řadu vzdálených příbuzných pachatele, kteří využili online genealogických služeb. Záhy je dovedli až k vrahovi. Dotyčný muž byl v roce 2020 obviněn z vraždy, přičemž vyšlo najevo, že trpí závažnou psychickou poruchou. Jak uvedl vedoucí výzkumného forenzního týmu Andreas Tillmar, odhalování zločinů pomocí komerčních genealogických aplikací je stále kontroverzní. Podle něj jde o konflikt dvou základních principů – nutnosti objasnění nejzávažnějších zločinů a práva jedince na soukromí, který ještě bude nutné vyřešit. Jak se zdá, i v tomto případě technologie předběhla zákony i etiku.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Gotthard Heinrici (vpravo) se těšil respektu ze strany spolubojovníků i Spojenců a platil za mistra defenzivy.

Válka
Věda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907