Jako by Sibiř nebyla už dost nebezpečným koutem světa. Nyní se ruskou tajgou potuluje po zuby ozbrojený medvěd
Lovecká výprava sedmapadesátiletého Rusa skončila vskutku neslavně. Zatímco si lovec odskočil z lesní chaty k nedalekému potůčku pro vodu, vnikl do jeho obydlí zvědavý medvěd. Poté, co huňáč prozkoumal zákoutí chaty a rozkousal plastový kbelík, střetl se s lovcem tváří v tvář. Neozbrojený a překvapený lovec vzal duchapřítomně do zaječích a strávil několik dalších hodin v relativním bezpečí lesa.
Po návratu do chaty si mohl úlevně vydechnout, že jeho nezvaný host je již pryč, jak se ale záhy ukázalo, zvědavý medvěd neodešel s prázdnou. Na cestu zasněženou tajgou si přibalil obě lovcovy zbraně – brokovou dvojku ruské výroby a samonabíjecí brokovnici Vepr.
Podle policistů, kteří se na místo činu vypravili, je dost dobře možné, že si medvěd obě zbraně odnesl do svého brlohu. A vzhledem k tomu, že se kvapem blíží čas zimního spánku medvědů, možná si je ponechá nejméně do jara.
Zda jde o dobrou či špatnou zprávu záleží jako vždy na úhlu pohledu – je nyní sibiřská tajga méně bezpečná s ozbrojeným medvědem, nebo je naopak mnohem bezpečnějším místem s odzbrojeným lovcem?
Siberian Times
ZajímavostiDopadnout na polštář
airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlostAirbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)