Světelné znečištění sílí: Noční obloha je dvakrát jasnější než před 8 lety

24.01.2023 - Stanislav Mihulka

Hvězdy viditelné pouhým okem mizí z oblohy závratným tempem. Příčinou je rostoucí míra světelného znečištění...

<p>Snímek s dlouhou expozicí odhaluje rozsah světelného znečištění.<em> (foto: Wikimedia Commons, Maxim Bilovitskiy, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Snímek s dlouhou expozicí odhaluje rozsah světelného znečištění. (foto: Wikimedia Commons, Maxim Bilovitskiy, CC BY-SA 4.0)


Reklama

Když se obyvatelé měst ukládají ke spánku, jejich budovy a veřejné osvětlení po celou noc zaplavují široké okolí umělým světlem. V dnešní době už téměř není možné pozorovat hvězdy nejen nad velkoměsty, ale ani nad menšími městy. Městské děti už ani nevědí, jak vlastně vypadá Mléčná dráha na obloze.

Tento zneklidňující trend pozorujeme již dlouhá desetiletí. Astronom Kurt Riegel již v roce 1973 varoval, že stále intenzivnější umělé osvětlení významně mění naše vnímání noční oblohy. Od té doby jsme rovněž zjistili, že světelné znečištění neohrožuje jen romantiku jasných nocí, ale také okolní ekosystémy, především pokud jde o populace hmyzu.

Kdy jsou ty hvězdy?

Christopher Kyba z německého Helmholtzova centra pro výzkum geologických věd varuje, že světelné znečištění noční oblohy postupuje mnohem rychleji, než naznačovaly satelitní snímky. Jinými slovy, z oblohy mizí stále více hvězd, nečekaným tempem.

Vizualizace různých stupňů světelného znečištění. (grafika: NOIRLab/NSF/AURA, P. MarenfeldCC BY-SA 4.0)

Kyba a jeho kolegové využili pozorování více než 50 tisíc občanských vědců, kteří porovnávali aktuální stav oblohy a množství viditelných hvězd s hvězdnými mapami, které odpovídaly různému stupni světelného znečištění. Výsledky jejich výzkumu, zveřejněného minulý týden v prestižním časopisu Science, jsou opravdu alarmující.

TIP: Nová mapa světelného znečištění: Pro 60 % Evropanů je Mléčná dráha neviditelná

Badatelé zjistili, že noční obloha se mezi lety 2011 až 2022 každým rokem zjasnila o zhruba 7 až 10 procent. Tato rychlost postupu světelného znečištění přitom odpovídá zdvojnásobení jasu noční oblohy během méně než 8 lety či více než čtyřnásobnému zvýšení jasu za 18 let. Vědci odhadují, že při tomto trendu úbytku tmy děti narozené pod oblohou s průměrně 250 viditelnými hvězdami budou v době dokončení školní docházky vídat na obloze méně než 100 hvězd.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907