Světlo bez elektřiny: Dálnice a cyklostezky by mohl rozzářit světélkující cement

17.05.2016 - Stanislav Mihulka

Světélkovat mohou nejen světlušky nebo bakterie, ale i silnice. Trik spočívá ve vytvoření speciálního cementu


Reklama

Jak zajistit osvětlení silnic, dálnic a cyklostezek bez elektrické energie? Ph.D. José Carlos Rubio z mexické univerzity v Michoacánu se inspiroval v přírodě a přišel s originálním řešením – vyvinul světélkující cement.

Doktor Rubio zjistil, že když určitým způsobem změní mikrostrukturu cementu, cement dokáže absorbovat sluneční energii, kterou pak v noci vyzáří ve formě světélkování.

TIP: Světélkující bakterie mořských hlavonožců by mohly rozsvítit noční ulice

Podle Rubia může silnice vybudovaná s tímto cementem světélkovat až 12 hodin. Aby světlo nerušilo řidiče nebo cyklisty, lze regulovat intenzitu světélkování a upravit lze i jeho „barvu“ – materiál může světélkovat v modré, nebo v zelené barvě

Fluorescenční cement má velkou výhodu proti obdobným materiálům vyrobeným z plastujeho životnost je podle doktora Rubia až 100 let a je naprosto ekologický. U plastových materiálů to zpravidla bývá jen 3 až 5 let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Inhabitat, Phys.Org

  • Zdroj fotografií: Studio RoosegaardeDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

O nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907