Světélkovat mohou nejen světlušky nebo bakterie, ale i silnice. Trik spočívá ve vytvoření speciálního cementu
Jak zajistit osvětlení silnic, dálnic a cyklostezek bez elektrické energie? Ph.D. José Carlos Rubio z mexické univerzity v Michoacánu se inspiroval v přírodě a přišel s originálním řešením – vyvinul světélkující cement.
Doktor Rubio zjistil, že když určitým způsobem změní mikrostrukturu cementu, cement dokáže absorbovat sluneční energii, kterou pak v noci vyzáří ve formě světélkování.
TIP: Světélkující bakterie mořských hlavonožců by mohly rozsvítit noční ulice
Podle Rubia může silnice vybudovaná s tímto cementem světélkovat až 12 hodin. Aby světlo nerušilo řidiče nebo cyklisty, lze regulovat intenzitu světélkování a upravit lze i jeho „barvu“ – materiál může světélkovat v modré, nebo v zelené barvě.
Fluorescenční cement má velkou výhodu proti obdobným materiálům vyrobeným z plastu – jeho životnost je podle doktora Rubia až 100 let a je naprosto ekologický. U plastových materiálů to zpravidla bývá jen 3 až 5 let.
Inhabitat, Phys.Org
HistorieFrancouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of Congress, CC0)
ZajímavostiO nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)
VesmírKráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale Nations, CC BY-NC 2.0)