Světlo bez elektřiny: Dálnice a cyklostezky by mohl rozzářit světélkující cement

17.05.2016 - Stanislav Mihulka

Světélkovat mohou nejen světlušky nebo bakterie, ale i silnice. Trik spočívá ve vytvoření speciálního cementu


Reklama

Jak zajistit osvětlení silnic, dálnic a cyklostezek bez elektrické energie? Ph.D. José Carlos Rubio z mexické univerzity v Michoacánu se inspiroval v přírodě a přišel s originálním řešením – vyvinul světélkující cement.

Doktor Rubio zjistil, že když určitým způsobem změní mikrostrukturu cementu, cement dokáže absorbovat sluneční energii, kterou pak v noci vyzáří ve formě světélkování.

TIP: Světélkující bakterie mořských hlavonožců by mohly rozsvítit noční ulice

Podle Rubia může silnice vybudovaná s tímto cementem světélkovat až 12 hodin. Aby světlo nerušilo řidiče nebo cyklisty, lze regulovat intenzitu světélkování a upravit lze i jeho „barvu“ – materiál může světélkovat v modré, nebo v zelené barvě

Fluorescenční cement má velkou výhodu proti obdobným materiálům vyrobeným z plastujeho životnost je podle doktora Rubia až 100 let a je naprosto ekologický. U plastových materiálů to zpravidla bývá jen 3 až 5 let.

  • Zdroj textu:

    Inhabitat, Phys.Org

  • Zdroj fotografií: Studio Roosegaarde

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907