Světový oceán je plný plastového odpadu. Pomohou plovoucí bariéry?

07.01.2016 - Stanislav Mihulka

Společnost Ocean Cleanup bude testovat stometrové plovoucí bariéry, sloužící ke sbírání plastového odpadu z hladiny oceánu


Reklama

Letos by měli otestovat veliké plovoucí bariéry, které byly vyvinuty ke sbírání plastového odpadu v oceánu. Společnost Ocean Cleanup vyzkouší bariéru o délce 100 metrů, ve vzdálenosti 23 kilometrů od pobřeží Nizozemí, k lapání plastových sáčků, plastových lahví a podobného odpadu.

Podle současných odhadů se do oceánu každoročně dostane 5 až 14 milionů tun plastových dopadků. Plast v oceánu závažně ohrožuje desítky mořských druhů. Každý rok zemře minimálně jeden milion mořských ptáků, když plast polknou anebo se do něj chytí. Několik druhů želv je zase ohroženo tím, že si pletou plastové sáčky s medúzami.

Vítr a mořské proudy shromažďují plasty na určitých místech hladiny oceánu, a tam je pak možné umístit plovoucí bariéry. Až společnost Ocean Cleanup tyto bariéry otestuje, tak hodlá vyrobit jejich 100 kilometrovou verzi a tu pak umístit do Velkého pacifické odpadkového pásu, kde se shromažďuje ohromné množství plastového odpadu.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Chris Jordan via U.S. Fish & Wildlife Service Headquarters

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Koncil v Clermontu. Papež Urban II. zde využil první kruciátu k vlastnímu zviditelnění.

Historie

Král Jiří VI. na inspekci bitevní lodi Duke of York

Válka

Staré známé léky mohou překvapit

Věda

Krabí mlhovina v nepravých barvách. Tato mlhovina, která je zdrojem rentgenového a gama záření, je pozůstatkem po supernově

Vesmír

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907