Švýcarské úřady daly zelenou sebevražedným kapslím z 3D tiskárny

07.12.2021 - Martin Reichman

Asistovaná sebevražda je ve Švýcarsku legální od roku 1942 a ročně zde tímto způsobem dobrovolně ukončí svůj život okolo tisícovky lidí. Nově bude v zemi možné využít i další legální způsob dobrovolného odchodu – speciální sebevražednou kapsli, kterou si lze vytisknout pomocí 3D tiskárny.


Reklama

Přístroj Sarco vzešel z hlavy zastánce eutanazie Philipa Nitschkeho: Součást sarkofágu s průhlednými stěnami tvoří vyjímatelná biodegradabilní rakev, do níž člověk ulehne, načež stiskne tlačítko a truhla se naplní dusíkem. Jedinec uvnitř nejprve zmalátní, posléze upadne do bezvědomí a nakonec zemře. Jde tedy o bezbolestný a důstojný odchod z tohoto světa – přesně takový, na jaký má podle Nitschkeho každý z nás právo. Před spuštěním samotného procesu musí klient zadat přístupový kód a odpovědět na několik otázek.

TIP: Jack Kevorkian: Kontroverzní propagátor eutanazie přezdívaný Doktor Smrt

Přístroj řeší nezákonnost asistence druhé osoby při sebevraždě, která je i nadále ve Švýcarsku nelegální. A jak podotýká Nitschke, stisknout knoflík je lepší než skočit pod vlak. „Věřím, že vybrat si, kdy zemřeme, je základním lidským právem, není to jen výsada těžce nemocných,“ řekl před časem vynálezce. Celé zařízení lze vytisknout na 3D tiskárně a přepravit je na místo podle volby klienta – například do přírody. Náklady na tisk kapsle se podle vývojářů pohybují od čtyř do osmi tisíc dolarů (v přepočtu od 90 do 180 tisíc korun) a ve Švýcarsku by mohly být dostupné již v příštím roce.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907