Švýcarské úřady daly zelenou sebevražedným kapslím z 3D tiskárny

07.12.2021 - Martin Reichman

Asistovaná sebevražda je ve Švýcarsku legální od roku 1942 a ročně zde tímto způsobem dobrovolně ukončí svůj život okolo tisícovky lidí. Nově bude v zemi možné využít i další legální způsob dobrovolného odchodu – speciální sebevražednou kapsli, kterou si lze vytisknout pomocí 3D tiskárny.


Reklama

Přístroj Sarco vzešel z hlavy zastánce eutanazie Philipa Nitschkeho: Součást sarkofágu s průhlednými stěnami tvoří vyjímatelná biodegradabilní rakev, do níž člověk ulehne, načež stiskne tlačítko a truhla se naplní dusíkem. Jedinec uvnitř nejprve zmalátní, posléze upadne do bezvědomí a nakonec zemře. Jde tedy o bezbolestný a důstojný odchod z tohoto světa – přesně takový, na jaký má podle Nitschkeho každý z nás právo. Před spuštěním samotného procesu musí klient zadat přístupový kód a odpovědět na několik otázek.

TIP: Jack Kevorkian: Kontroverzní propagátor eutanazie přezdívaný Doktor Smrt

Přístroj řeší nezákonnost asistence druhé osoby při sebevraždě, která je i nadále ve Švýcarsku nelegální. A jak podotýká Nitschke, stisknout knoflík je lepší než skočit pod vlak. „Věřím, že vybrat si, kdy zemřeme, je základním lidským právem, není to jen výsada těžce nemocných,“ řekl před časem vynálezce. Celé zařízení lze vytisknout na 3D tiskárně a přepravit je na místo podle volby klienta – například do přírody. Náklady na tisk kapsle se podle vývojářů pohybují od čtyř do osmi tisíc dolarů (v přepočtu od 90 do 180 tisíc korun) a ve Švýcarsku by mohly být dostupné již v příštím roce.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907