Syntetická verze halucinogenní látky tropického keře by mohla léčit závislosti a deprese

13.12.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Ibogain je alkaloid s halucinogenními účinky přirozeně se vyskytující například v rostlině známé jako <strong>iboga</strong> – tropického keře z pralesů Západní Afriky.</p>

Ibogain je alkaloid s halucinogenními účinky přirozeně se vyskytující například v rostlině známé jako iboga – tropického keře z pralesů Západní Afriky.


Reklama

Stále častěji se ukazuje, že nejrůznější psychedelické látky mohou účinně přispět k léčbě celé řady duševních poruch, problémů či závislostí. Problém je ovšem v tom, že užívání takových látek může být pro člověka velmi náročné a může zanechávat dlouhodobé stopy na psychice.

Z toho důvodu se vědci snaží vyvíjet molekuly, které jsou psychedelickým látkám podobné – mají podobné účinky na psychiku, ale zároveň jsou u nich potlačené halucinogenní projevy. Badatelský tým, který vedl David Olson z Kalifornské univerzity, uspěl s vývojem látky, která je podobná ibogainu.

Starý známý z Afriky

Ibogain je indolový alkaloid, který se vyskytuje v keři iboga (Tabernanthe iboga) z pralesů západní Afriky a v řadě dalších druhů rostlin. Ve své domovině se používá především k rituálním účelům. V menším množství má stimulující účinky. Ve vyšších dávkách vyvolává hluboké a náročné psychedelické stavy, které jsou ovšem často spojené se smutkem či strachem. U mnoha lidí se též projevuje nevolnost a podobné stavy. Celkově lze halucinogenní zážitek s ibogainem jen stěží označit za příjemný či relaxační.

TIP: Halucinogenní ketamin dokáže účinně léčit devastující migrény 

Zároveň se ale již v šedesátých letech zjistilo, že ibogain je jednou z mála látek, která dokáže účinně přerušit závislost na heroinu i další silné závislosti. Tento účinek má i nová syntetická molekula Olsonova týmu, zvaná tabernanthalog (TBG). Není halucinogenní, její syntéza je jednodušší než u ibogainu, podporuje růst a spojování nervových buněk a v pokusech na zvířatech zabírá proti závislostem i proti depresi.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

O nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907