Syntetická verze halucinogenní látky tropického keře by mohla léčit závislosti a deprese

13.12.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Ibogain je alkaloid s halucinogenními účinky přirozeně se vyskytující například v rostlině známé jako <strong>iboga</strong> – tropického keře z pralesů Západní Afriky.</p>

Ibogain je alkaloid s halucinogenními účinky přirozeně se vyskytující například v rostlině známé jako iboga – tropického keře z pralesů Západní Afriky.


Reklama

Stále častěji se ukazuje, že nejrůznější psychedelické látky mohou účinně přispět k léčbě celé řady duševních poruch, problémů či závislostí. Problém je ovšem v tom, že užívání takových látek může být pro člověka velmi náročné a může zanechávat dlouhodobé stopy na psychice.

Z toho důvodu se vědci snaží vyvíjet molekuly, které jsou psychedelickým látkám podobné – mají podobné účinky na psychiku, ale zároveň jsou u nich potlačené halucinogenní projevy. Badatelský tým, který vedl David Olson z Kalifornské univerzity, uspěl s vývojem látky, která je podobná ibogainu.

Starý známý z Afriky

Ibogain je indolový alkaloid, který se vyskytuje v keři iboga (Tabernanthe iboga) z pralesů západní Afriky a v řadě dalších druhů rostlin. Ve své domovině se používá především k rituálním účelům. V menším množství má stimulující účinky. Ve vyšších dávkách vyvolává hluboké a náročné psychedelické stavy, které jsou ovšem často spojené se smutkem či strachem. U mnoha lidí se též projevuje nevolnost a podobné stavy. Celkově lze halucinogenní zážitek s ibogainem jen stěží označit za příjemný či relaxační.

TIP: Halucinogenní ketamin dokáže účinně léčit devastující migrény 

Zároveň se ale již v šedesátých letech zjistilo, že ibogain je jednou z mála látek, která dokáže účinně přerušit závislost na heroinu i další silné závislosti. Tento účinek má i nová syntetická molekula Olsonova týmu, zvaná tabernanthalog (TBG). Není halucinogenní, její syntéza je jednodušší než u ibogainu, podporuje růst a spojování nervových buněk a v pokusech na zvířatech zabírá proti závislostem i proti depresi.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907