Tady orel: Studium migrace dravců se ruským ornitologům vymklo z rukou

19.12.2019 - Vilém Koubek

Sledovací zařízení orla stepního přivedlo ruský výzkumný projekt až na hranici bankrotu


Reklama

Vědci z Ruského výzkumného centra dravců se rozhodli sledovat migrační trasu třinácti orlů stepních. Opeřence proto vybavili lokátory, které zaznamenávaly jejich polohu a naměřené informace odesílaly badatelům v SMS zprávách.

Samec Min však týmu udělal čáru přes rozpočet, protože se rozhodl ignorovat dobré mravy a tradiční trasy napříč zeměmi bývalého SSSR, s nimiž odborníci počítali. Místo toho strávil celé léto v Kazachstánu mimo mobilní pokrytí, načež s lokátorem plným připravených údajů přeletěl do Íránu.

TIP: Koza v  křesle starosty: Volby v americkém Fair Heavenu vyhrála koza

SMS zprávy z někdejšího sovětského bloku stojí jen pár haléřů, zatímco spojení s Íránem je mnohonásobně dražší: Jedna smska vyjde na sedmnáct korun. Náhle probuzený lokátor tak utrácel přes dva tisíce denně, čímž týmu přečerpal rozpočet. Vědci naštěstí duchaplně vyhlásili příspěvkovou kampaň a lidé do ní už poslali přes sto tisíc korun. Výzkum je tedy zachráněn.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rakev z doby bronzové se skrývala v hliněné mohyle až do roku 1921, kdy ji archeologové vykopali. Nahoře vizualizace, jak mohla dívka vypadat chvíli před tím, než se s ní její blízcí naposledy rozloučili.

Zajímavosti
Věda

Balkánská „Niagara“ – vodopády Kravica.

Příroda

Chvost komety se objevuje až v blízkosti Slunce.

Vesmír

Iulia Agrippina mladší a Livia Drusilla (vpravo). Dvě travičky z časů starověkého Říma.

Zajímavosti

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907