Tady orel: Studium migrace dravců se ruským ornitologům vymklo z rukou

19.12.2019 - Vilém Koubek

Sledovací zařízení orla stepního přivedlo ruský výzkumný projekt až na hranici bankrotu


Reklama

Vědci z Ruského výzkumného centra dravců se rozhodli sledovat migrační trasu třinácti orlů stepních. Opeřence proto vybavili lokátory, které zaznamenávaly jejich polohu a naměřené informace odesílaly badatelům v SMS zprávách.

Samec Min však týmu udělal čáru přes rozpočet, protože se rozhodl ignorovat dobré mravy a tradiční trasy napříč zeměmi bývalého SSSR, s nimiž odborníci počítali. Místo toho strávil celé léto v Kazachstánu mimo mobilní pokrytí, načež s lokátorem plným připravených údajů přeletěl do Íránu.

TIP: Koza v  křesle starosty: Volby v americkém Fair Heavenu vyhrála koza

SMS zprávy z někdejšího sovětského bloku stojí jen pár haléřů, zatímco spojení s Íránem je mnohonásobně dražší: Jedna smska vyjde na sedmnáct korun. Náhle probuzený lokátor tak utrácel přes dva tisíce denně, čímž týmu přečerpal rozpočet. Vědci naštěstí duchaplně vyhlásili příspěvkovou kampaň a lidé do ní už poslali přes sto tisíc korun. Výzkum je tedy zachráněn.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907