Tahle aukce má trhat rekordy: Do dražby jde vzácný artefakt z Apolla 11

31.05.2017 - Martin Reichman

Vak, ve kterém se vezly úplně první vzorky z Měsíce, je opět k mání. Aukční síň Sotheby's očekává rekordní zájem

Vydařený nákup -<p>Vak, který koupila Nancy Carlsonová v aukci, má podle NASA nevyčíslitelnou cenu.</p>
Vydařený nákup -

Vak, který koupila Nancy Carlsonová v aukci, má podle NASA nevyčíslitelnou cenu.


Reklama

U příležitosti výročí mise Apolla 11 chystá aukční síň Sotheby's dražbu, která má potenciál překonat všechny dosavadní rekordy. 21. července bude k mání vak, ve kterém se na Zemi vezly úplně první vzorky z povrchu Měsíce.

Životní nákup

Cenný artefakt koupila v roce 2015 v aukci Nancy Carlsonová a podle všeho to byl životní nákup. Za vak (o kterém si myslela že pochází z mise Apolla 17) zaplatila pouhých 995 $ (zhruba 23 tisíc korun). Později se ale ukázalo, že „pytlík“ nepochází z Apolla 17, nýbrž z mise Apolla 11 a zpátky na Zemi se v něm vezly úplně první vzorky hornin. Tato zdánlivá maličkost pochopitelně hraje ve sběratelském světě zcela zásadní roli. 

A uvědomuje si to i NASA. Agentura vedla s Nancy Carlsonovou dva soudní spory, ve kterých se artefakt snažila získat. V loňském roce ale daly soudy za pravdu Nancy a lunární vak je tak opět k mání.

Podrobnosti o celém sporu: NASA má smůlu: Artefakt nevyčíslitelné hodnoty musí vydat majitelce

Cassandra Hatton z aukční síně Sotheby's očekává, že cena by se mohla vyšplhat ke 2 až 4 milionům dolarů (46 až 93 milionů korun). Doposud nejdražším „vesmírným“ artefaktem byl prodej návratové kapsle Vostok, za kterou sběratel v roce 2011 zaplatil 2 882 500 $. Za náramkové hodinky Davida Scotta, který se na Měsíc podíval v roce 1971, zaplatil v roce 2015 jiný sběratel 1 625 000 $. „Pytlík“ z Apolla 11 se tak může zapsat nejen do historie kosmonautiky ale i historie finančnictví.

Reklama

  • Zdroj textu:

    collectSPACE.com

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907