Tajemná Eleonora ze Schwarzenberka: Nevěrnice, upírka či oběť klepů? (1.)

Někdo považoval kněžnu za krvelačnou upírku, další ji viděl jako nevěrnou záletnicí. Kým ale byla ve skutečnosti?

12.03.2016 - Kristina PopelkaEleonora Amálie Magdalena z Lobkovic, nejstarší dcera Ferdinanda Augusta knížete z Lobkovic a vévody Zaháňského, se o svou budoucnost nemusela příliš strachovat. Naděje lobkovické rodiny nebyly zklamány a Eleonora se 13. prosince 1701 stala manželkou Adama Františka ze Schwarzenberka. Všechno ale neprobíhalo tak, jak si mladá nevěsta představovala. 

Ženich z donucení

V den svatby uplynuly sotva tři měsíce od doby, kdy Eleonora pochovala svou matku, ve stejném roce ztratila i nejmladšího bratra a ženich ke všemu přicházel před oltář s největším sebezapřením, neboť miloval jinou ženu. Novému páru hvězdy příliš nakloněny nebyly. Trvalo pět let, než se dočkal prvního potomka a bohužel se jednalo o dceru. Schwarzenberkové přitom nutně potřebovali dědice, který by nesl rodové jméno, jelikož Adam František byl v té době již jediným žijícím mužským členem rodu. Jak roky ubíhaly, nervozita ve schwarzenberské domácnosti narůstala. Další Eleonořino těhotenství v roce 1709 skončilo potratem a o rok později se manželé ke všeobecnému překvapení rozešli.

Zapuzená „nevěrnice“

Oficiálním důvodem byla podle Adama Františka Eleonořina nevěra, jíž se dopustila s jedním francouzským důstojníkem během návštěvy u svého otce. O nevěře se údajně dozvěděl od sloužících, kteří ji k otci doprovázeli. Ať už se udání zakládalo na pravdě či nikoliv, Eleonora byla nucena okamžitě opustit schwarzenberské statky. Uchýlila se k otci a mezi Lobkovici a Schwarzenberky se rozpoutala korespondenční válka. Přes veškerou snahu trvalo celý rok, než Adam František svolil k Eleonořině návratu. 

Vytoužený potomek

Je pravdou, že oba znesváření manželé měli nyní k usmíření víc důvodů než kdy dřív. Dědictvím po své tetě, ovdovělé a bezdětné kněžně Marii Ernestině z Eggenberku, se Adam František stal v roce 1719 prakticky nejzámožnějším šlechticem ve střední Evropě, jenže jeho obří doména stále postrádala dědice. Kníže již v té době překročil čtyřicítku, Eleonoře do ní zbývalo jen pár měsíců. Nakonec ale schwarzenberskou rodinu potkalo štěstí, ve které už nikdo nedoufal. Jednačtyřicetiletá Eleonora týden před Štědrým dnem roku 1722 konečně povila syna – korunního prince Josefa Adama. Rodinné drama tím ale zdaleko nekončilo.


Další články v sekci