Tajemství pod ledem: Pod Antarktidou se nachází rezervoár teplé vody

23.11.2018 - Stanislav Mihulka

Ve východní Antarktidě je pod ledem velké množství teplé vody. Globální oteplování za to podle vědců nemůže

<p>Ve výřezu data ze subglaciální topografie z průzkumu PolarGAP, ICEGRAV56,57 a BEDMAP258.</p>

Ve výřezu data ze subglaciální topografie z průzkumu PolarGAP, ICEGRAV56,57 a BEDMAP258.


Reklama

Pod východní Antarktidou se skrývá něco velmi horkého. Nedávný výzkum se speciálním radarem pro sledování struktury ledu totiž odhalil, že v této oblasti je pod povrchem ledu velké množství teplé vody. Kupodivu ale prý nejde o důsledek globálního oteplování. Oteplování se projevuje především v okrajových částech Antarktidy a tohle je izolovaná horká skvrna uprostřed kontinentu.

Problém je v tom, že východní Antarktida představuje starou a stabilní část kontinentu, takzvaný kratón. Neměla by tu být místa, kudy by z hlubin Země stoupalo magma, které by mohlo led zespoda rozpouštět. Přesto je ve východní Antarktidě pod ledovcem velká masa roztáté vody.

TIP: Objevy pod ledem: Vědci hlásí stovku nově nalezených sopek z Antarktidy

Zatím není jasné, o co jde. Vědci se ale domnívají, že by to mohl být projev hydrotermální energie. Pokud je totiž v těchto místech popraskaná zemská kůra, může zde prosakovat voda z povrchu do větších hloubek. Tam se voda ohřeje a opět stoupá vzhůru, kde může svým teplem rozpouštět antarktické ledovce. Oblast je pro vědce velmi zajímavá a čeká ji detailní průzkum. Ten by měl odhalit, jak se věci skutečně mají.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, nature.com

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA Earth Observation

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907