Reklama


Tajemství pod ledem: Pod Antarktidou se nachází rezervoár teplé vody

23.11.2018 - Stanislav Mihulka

Ve východní Antarktidě je pod ledem velké množství teplé vody. Globální oteplování za to podle vědců nemůže

<p>Ve výřezu data ze subglaciální topografie z průzkumu PolarGAP, ICEGRAV56,57 a BEDMAP258.</p>

Ve výřezu data ze subglaciální topografie z průzkumu PolarGAP, ICEGRAV56,57 a BEDMAP258.


Reklama

Pod východní Antarktidou se skrývá něco velmi horkého. Nedávný výzkum se speciálním radarem pro sledování struktury ledu totiž odhalil, že v této oblasti je pod povrchem ledu velké množství teplé vody. Kupodivu ale prý nejde o důsledek globálního oteplování. Oteplování se projevuje především v okrajových částech Antarktidy a tohle je izolovaná horká skvrna uprostřed kontinentu.

Problém je v tom, že východní Antarktida představuje starou a stabilní část kontinentu, takzvaný kratón. Neměla by tu být místa, kudy by z hlubin Země stoupalo magma, které by mohlo led zespoda rozpouštět. Přesto je ve východní Antarktidě pod ledovcem velká masa roztáté vody.

TIP: Objevy pod ledem: Vědci hlásí stovku nově nalezených sopek z Antarktidy

Zatím není jasné, o co jde. Vědci se ale domnívají, že by to mohl být projev hydrotermální energie. Pokud je totiž v těchto místech popraskaná zemská kůra, může zde prosakovat voda z povrchu do větších hloubek. Tam se voda ohřeje a opět stoupá vzhůru, kde může svým teplem rozpouštět antarktické ledovce. Oblast je pro vědce velmi zajímavá a čeká ji detailní průzkum. Ten by měl odhalit, jak se věci skutečně mají.

  • Zdroj textu:

    Live Science, nature.com

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA Earth Observation

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907