Tajná zbraň krokodýlů mořských by nám mohla pomoci v boji s infekcemi

07.03.2023 - Stanislav Mihulka

Krokodýli mořští často žijí ve vodě plné patogenů. K dispozici mají unikátní systém detekce počínajících infekcí, který bychom mohli využít

<p>Vědci objevili fyziologický trik mořského krokodýla, která pomáhá jeho imunitnímu systému identifikovat a zabíjet houbové infekce.<em> (foto: Wikimedia Commons, fvanrenterghem, CC BY-SA 2.0)</em></p>

Vědci objevili fyziologický trik mořského krokodýla, která pomáhá jeho imunitnímu systému identifikovat a zabíjet houbové infekce. (foto: Wikimedia Commons, fvanrenterghem, CC BY-SA 2.0)


Reklama

Krokodýl mořský (Crocodylus porosus) z tropických pobřeží od jihu Indie po sever Austrálie je nejmohutnější plaz dnešního světa a vskutku impozantní predátor s extrémním stiskem čelistí. Ale i takový vražedný stroj si musí dávat pozor na patogeny. Jsou sice nesrovnatelně menší, ale klidně by ho mohly sprovodit ze světa.

Krokodýli mořští obvykle obývají bahnité vody, které doslova přetékají patogeny. Přesto tam tito plazi i přes častá poranění vcelku úspěšně prosperují. Jak nedávno zjistil výzkumný tým, který vedl Scott Williams z australské La Trobeovy univerzity v Melbourne, krokodýli mají k dispozici pozoruhodný systém pro detekci změn kyselosti v těle. Výsledky jejich výzkumu se objevily ve vědeckém časopise Nature Communications.

Imunitní triky krokodýlů

Zmíněný systém je založený na malých proteinech – označovaných jako defenziny, které mívají rozličné role v imunitní obraně u velmi rozmanitých organismů. U krokodýlů mořských defenziny detekují počínající infekci, především pokud jde o houbové patogeny a vyvolávají poplach imunitního systému. Je to vůbec poprvé, kdy byla objevena výstražná funkce defenzinů v imunitě.

Jedním z defenzinů krokodýla mořského je CpoBD13. Je vybavený „senzorem“ pH okolního prostředí, díky němuž rozezná, kde v těle probíhá infekce. Imunitní systém krokodýla poté může zakročit. Badatelé věří, že bychom mohli upravit lidské defenziny tak, aby rovněž rozeznávaly místa zasažená infekcí a směrovaly tam aktivitu imunitního systému pacienta.

TIP: Neobvyklý zdravotník: Mléko ptakopysků v boji s rezistentními bakteriemi

Krokodýli mají skvělou imunitní obranu proti houbovým infekcím,popisuje Scott Williams. „S kolegy jsme prozkoumali strukturu krokodýlích defenzinů a s překvapením jsme zjistili, že se velmi podobají lidským defenzinům. Doufáme, že bychom toho mohli využít při léčbě často velmi svízelných houbových infekcí u lidských pacientů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907