Tajné organizace a utajení světovládci (4): Ilumináti stále vládnou

Utajování v nás budí podezření a strach. Co je dobré, nemusí být utajováno. A co je utajováno, nemůže být dobré. Konspirátoři tak mají jasno: ekonomické krize, války a hladomory, volby světových vůdců – vše je kontrolováno tajnými asociacemi. Skutečně některá z nich řídí běh světa?
Podle některých spikleneckých teorií jsou skutečnými vládci světa ilumináti. Pod kontrolu prý mají zednáře i další tajné organizace. Ilumináti tak prý dodnes sledují svůj původní plán, jímž není nic menšího než ovládnutí světa. Co na tom, že spolek bavorských iluminátů byl po jeho devítileté existenci zakázán už v roce 1785?

Kapitola tohoto obzvlášť tajného hnutí (tak tajného, že i jeho členům měla být skutečná náplň odhalena až po dosažení kněžského stupně) se začala psát v roce 1776 v Bavorsku. Bývalý jezuita Adam Weishaupt založil sektu s obzvlášť vysokými cíli: zlikvidovat veškerá náboženství, „zatočit“ s monarchií a takto očištěný svět pak sjednotit pod vládou jediné moci – té jeho, samozřejmě. K tomu potřeboval Weishaupt ve svých řadách výhradně významné osobnosti.

Posedlost kontrolou

Své žáky chtěl vést cestou ctnosti a osobního rozvoje. Nezbytná byla i kontrola. Ilumináti museli každého sledovat a podrobné informace pak předávat nadřízeným. Ve své vrcholné fázi měla organizace kolem dvou tisíc členů, mezi nimiž byla například Johann Wolfgang von Goethe, německý spisovatel, básník a dramatik Fridrich Schiller nebo německý spisovatel, filosof, průkopník preromantické estetiky a protestantský kazatel Johann Gottfried Herder.

Poté, co skutečné cíle iluminátů vyšly najevo, Bavorsko označilo přijímání nových členů do této sekty za trestný čin. A málokdo ví, že samotný Weishaupt se později dokonce svého řádu zřekl. Hnutí ale žije dál – alespoň v příbězích konspirátorů, podle nichž stáli ilumináti v pozadí Velké francouzské revoluce, obou světových válek i teroristických útoků 21. století.

  • Zdroj textu

    100+1 Speciál: Největší záhady dějin


Další články v sekci