Také Arktida je zaplavena mikroplasty: Většinou jde o vlákna z oblečení

16.01.2021 - Stanislav Mihulka

<p>Většina mikroplastů v Arktidě původně pochází z praček na kontinentech kolem Atlantiku</p>

Většina mikroplastů v Arktidě původně pochází z praček na kontinentech kolem Atlantiku


Reklama

Mikroplasty, tedy nepatrné úlomky různých plastových výrobků, už byly nalezeny prakticky po celé Zemi. Vzhledem ke své velikosti se snadno šíří v prostředí. Asi nepřekvapí, že zaplavily i pustiny v Arktidě. Nový výzkum nedávno zjistil, že většinu mikroplastů v Arktidě tvoří nepatrná vlákna plastů z oblečení a látek.

Kanadský výzkumník Peter Ross a jeho spolupracovníci se plavili na dvou kanadských ledoborcích, odebírali vzorky vody z povrchové vrstvy Severního ledového oceánu a hledali v nich mikroplasty. Ukázalo se, že 92 procent mikroplastů v těchto vodách jsou právě zmíněná syntetická textilní vlákna. Z nich asi 73 procent tvoří polyester.

TIP: Výškový rekord: Mikroplasty byly nalezeny i poblíž vrcholu Mount Everestu

Zkoumané vzorky pocházely ze 71 lokalit v evropské a americké Arktidě. V průměru obsahovaly asi 40 částic mikroplastů na jeden krychlový metr vody. Vědci se domnívají, že většina těchto mikroplastů původně pochází z Atlantiku, odkud je dopravily do Severního ledového oceánu mořské proudy.

Vlákna mikroplastů obvykle vznikají při praní. Během jedné várky praní v domácnosti se uvolní do vody přes 700 tisíc mikrokopických syntetických vláken.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Fisheries and Oceans Canada/Arthi Ramachandra

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907