Také Arktida je zaplavena mikroplasty: Většinou jde o vlákna z oblečení

16.01.2021 - Stanislav Mihulka

<p>Většina mikroplastů v Arktidě původně pochází z praček na kontinentech kolem Atlantiku. </p>

Většina mikroplastů v Arktidě původně pochází z praček na kontinentech kolem Atlantiku. 


Reklama

Mikroplasty, tedy nepatrné úlomky různých plastových výrobků, už byly nalezeny prakticky po celé Zemi. Vzhledem ke své velikosti se snadno šíří v prostředí. Asi nepřekvapí, že zaplavily i pustiny v Arktidě. Nový výzkum nedávno zjistil, že většinu mikroplastů v Arktidě tvoří nepatrná vlákna plastů z oblečení a látek.

Kanadský výzkumník Peter Ross a jeho spolupracovníci se plavili na dvou kanadských ledoborcích, odebírali vzorky vody z povrchové vrstvy Severního ledového oceánu a hledali v nich mikroplasty. Ukázalo se, že 92 procent mikroplastů v těchto vodách jsou právě zmíněná syntetická textilní vlákna. Z nich asi 73 procent tvoří polyester.

TIP: Výškový rekord: Mikroplasty byly nalezeny i poblíž vrcholu Mount Everestu

Zkoumané vzorky pocházely ze 71 lokalit v evropské a americké Arktidě. V průměru obsahovaly asi 40 částic mikroplastů na jeden krychlový metr vody. Vědci se domnívají, že většina těchto mikroplastů původně pochází z Atlantiku, odkud je dopravily do Severního ledového oceánu mořské proudy.

Vlákna mikroplastů obvykle vznikají při praní. Během jedné várky praní v domácnosti se uvolní do vody přes 700 tisíc mikrokopických syntetických vláken.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií:

    Fisheries and Oceans Canada, Arthi Ramachandra
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907