Také Čína se pokusí změnit trajektorii vesmírného objektu: Cílem je 40metrový meteoroid

09.12.2022 - Martin Reichman

Čína se chystá zahájit svou první testovací misi planetární obrany o rok dříve, než původně plánovala. Cílem je 40metrový meteoroid


Reklama

Zatímco americká NASA si již změnu trajektorie vesmírného objektu úspěšně vyzkoušela v rámci mise sondy DART, Čína má podobný pokus teprve před sebou. Cílem čínské mise je 40 metrů velký meteoroid 2020 PN1. Podobně jako v případě sondy DART půjde o pokus změnit trajektorii vesmírného objektu pomocí řízeného nárazu. Na rozdíl od NASA ale CNSA plánuje dvojjedinou misi.

Efekt nárazu sondy DART do planetky Dimorphos potvrdilo pozorování Hubbleova teleskopu, a také pozorování mnoha pozemních observatoří. Skutečně detailní pohled na účinky srážky nám ale poskytne až evropská sonda Hera, která má k planetce Dimorphos zamířit v roce 2024. Čína plánuje náraz i mapování zvládnout během jedné společné mise.

Původní plány CNSA počítaly se startem impaktoru v průběhu roku 2026, nyní se ale zdá, že se dočkáme výrazně dříve. Nově by měla čínská sestava – impaktor a monitorovací sonda, do vesmíru zamířit již v roce 2025. Původně plánovanou nosnou raketu Dlouhý pochod 3B má nahradit výkonnější verze Dlouhý pochod 5.

TIP: Srážka s planetkou Dimorphos dopadla úspěšně: Sonda změnila její trajektorii

Podobně jako u mise DART, bude impaktor shromažďovat a odesílat data před srážkou, zatímco druhá část sestavy bude mapovat její výsledky. Cílem mise je změna trajektorie o tři až pět centimetrů, což má podle čínských vědců změnit výslednou trajektorii o 1 000 kilometrů. Pro Zemi nepředstavuje meteoroid 2020 PN1 žádné nebezpečí. Mise má hlavně otestovat možnosti pro případ hrozícího střetu s jiným vesmírným objektem.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907