Taneční show druhohor: Masožraví dinosauři tokali jako o život

09.01.2016 - Stanislav Mihulka

Zkamenělé stopy dinosaurů z Colorada vypovídají o dávných námluvách


Reklama

Dnešní ptáci vznikli z teropodních dinosaurů. A dinosauři jsou jim proto v mnoha ohledech podobní. Teropodní dinosauři měli peří, stavěli si hnízda a snášeli do nich vejce. Zřejmě se to týká i tokání, tedy námluvních tanců, jimiž se samci snaží získat pozornost samic.

Vědci to zjistili, když prostudovali soubory stop teropodů z období křídy. Na čtyřech místech lokality Dakota Sanstone v Coloradu objevili desítky škrábanců dinosauřími tlapami, které velmi připomínají škrábance vytvářené během námluv ptáky hnízdící na zemi, například papuchalky nebo pštrosi.

Je to vůbec poprvé, kdy jsme objevili hmatatelné stopy po dinosauřím tokání. Jak se zdá, dávní dinosauři měli pestrý partnerský život

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Scientific Reports

  • Zdroj fotografií: Xing Lida & Yujiang HanDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Prvotní kanály nesloužily k odstraňování exkrementů – využívaly se k rozvádění vody pro  zavlažování a také coby prostředek prevence záplav. (foto: Unsplash, Evangelos MpikakisCC0)

Reklama

Hornatá krajina Sulawesi v oblasti Tana Toraja s neodmyslitelnými rýžovými políčky. (foto: Shutterstock)

Příroda

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907