Taneční show druhohor: Masožraví dinosauři tokali jako o život

09.01.2016 - Stanislav Mihulka

Zkamenělé stopy dinosaurů z Colorada vypovídají o dávných námluvách


Reklama

Dnešní ptáci vznikli z teropodních dinosaurů. A dinosauři jsou jim proto v mnoha ohledech podobní. Teropodní dinosauři měli peří, stavěli si hnízda a snášeli do nich vejce. Zřejmě se to týká i tokání, tedy námluvních tanců, jimiž se samci snaží získat pozornost samic.

Vědci to zjistili, když prostudovali soubory stop teropodů z období křídy. Na čtyřech místech lokality Dakota Sanstone v Coloradu objevili desítky škrábanců dinosauřími tlapami, které velmi připomínají škrábance vytvářené během námluv ptáky hnízdící na zemi, například papuchalky nebo pštrosi.

Je to vůbec poprvé, kdy jsme objevili hmatatelné stopy po dinosauřím tokání. Jak se zdá, dávní dinosauři měli pestrý partnerský život

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Scientific Reports

  • Zdroj fotografií: Xing Lida & Yujiang Han

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907