Taneční show druhohor: Masožraví dinosauři tokali jako o život

09.01.2016 - Stanislav Mihulka

Zkamenělé stopy dinosaurů z Colorada vypovídají o dávných námluvách


Reklama

Dnešní ptáci vznikli z teropodních dinosaurů. A dinosauři jsou jim proto v mnoha ohledech podobní. Teropodní dinosauři měli peří, stavěli si hnízda a snášeli do nich vejce. Zřejmě se to týká i tokání, tedy námluvních tanců, jimiž se samci snaží získat pozornost samic.

Vědci to zjistili, když prostudovali soubory stop teropodů z období křídy. Na čtyřech místech lokality Dakota Sanstone v Coloradu objevili desítky škrábanců dinosauřími tlapami, které velmi připomínají škrábance vytvářené během námluv ptáky hnízdící na zemi, například papuchalky nebo pštrosi.

Je to vůbec poprvé, kdy jsme objevili hmatatelné stopy po dinosauřím tokání. Jak se zdá, dávní dinosauři měli pestrý partnerský život

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Scientific Reports

  • Zdroj fotografií: Xing Lida & Yujiang Han

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907