Taos Pueblo: Dávná osada rudých vrb

Španělský výraz „pueblo“ označuje mimo jiné vesnice amerických indiánů. Tou nejznámější, která přežila až do dnešních dnů, je Taos v Novém Mexiku. Jde přitom o jedno z nejdéle soustavně osídlených míst na území Spojených států

08.03.2023 - Barbora Jelínková



Domorodí obyvatelé amerického kontinentu vybudovali dávno před příchodem Evropanů stovky osad na obtížně přístupných místech. Shluky staveb z kamene a vepřovicových cihel na svazích stolových hor obývaly i tisíce indiánů, většinu zmíněných budov však uplynulá staletí proměnila v ruiny. Taos, ležící nedaleko stejnojmenného moderního města v povodí Rio Grande, představuje výjimku. A od roku 1992 jej chrání zápis na seznam světového dědictví UNESCO.

Domy bez dveří

Osada „rudé vrby“, jak zní doslovný překlad domorodého názvu, dnes skýtá domov zhruba 150 lidem, kteří obhospodařují půdu na okolních bezmála 400 kilometrech čtverečních. Taos se kolem řeky stejného názvu, v nadmořské výšce přes 2 100 metrů, rozkládá nejspíš už od 14. století. Podrobnější informace o jeho historii či kultuře však zůstávají moderním badatelům převážně utajeny – mimo jiné proto, že „pueblané“ svůj jazyk nikdy písemně nezaznamenávali. 

Taos se mezi národní kulturní památky zařadil již v roce 1960, k čemuž přispěla jeho charakteristická architektura. Jednoduché, až pětipatrové domy s malými okny původně postrádaly dveře a dovnitř se vstupovalo čtvercovými otvory v omítnuté střeše, pokryté vrstvou bláta, trávy a větví. Obydlí obvykle sestávala pouze ze dvou místností: V jedné se žilo, zatímco druhá sloužila k vaření a uchovávání zásob. Interiér zahrnoval jen minimum nábytku, a dokonce i dnes tam stále chybí elektřina a vodovod. Každodenní život se primárně podřizoval obraně před nepřítelem, takže zdi jsou často silné přes metr a zmíněné žebříky se daly v případě potřeby rychle vytáhnout. 

Jak zachovat tradice

Cizinci si však nakonec do puebla přece jen cestu našli: První Evropané tam pod vedením Francisca Vásqueze de Coronada dorazili roku 1540. Koncem 16. století se pak architektonická podoba Taosu přiblížila té španělské, když Fray Francisco de Zamora založil v lokalitě první misii. Patronem osady stanovili kněží svatého Jeronýma a devět z deseti dnešních obyvatel je pokřtěných.

TIP: Red Bay: Kanadská osada sloužila jako největší evropská základna pro lov velryb

Nicméně většina indiánů stále praktikuje předchozí náboženství, které už dnes ovšem netvoří terč útoků. Naopak, zachování pokud možno původní podoby puebla se stalo cílem americké vlády, která na jeho ochranu vyčlenila v roce 2011 v přepočtu osmnáct milionů korun. Projekt má zahrnovat postupnou obnovu jednadvaceti originálních domů a místním obyvatelům by měl pomoct uchovat tradiční způsob života i pro příští generace. 

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci