Technologická novinka: V Dubaji slavnostně otevřeli první 3D tištěný dům

30.05.2016 - Stanislav Mihulka

Chcete na vlastní oči vidět dům kompletně postavený 3D tiskem? Jeden už mají ve Spojených arabských emirátech


Reklama

V poslední době se hodně mluví o používání 3D tisku ve stavebnictví. V kosmických agenturách plánují smělé 3D tištěné základy na Měsíci, začít se ale musí na Zemi.

V Dubaji, nejlidnatějším městě Spojených arabských emirátů, právě slavnostně otevřeli první dům v historii, který kompletně postavili pomocí technologie 3D tisku. Futuristicky tvarovaná stavba nese jméno “Office of the Future” a stane se sídlem nadace Dubai Future Foundation.

Všechny součásti stavby domu vyrobili na gigantické 3D tiskárně o rozměrech 37 krát 12 krát 6 metrů. 7 stavařů a 10 elektrikářů s dalšími specialisty ho z vytisknutých částí sestavilo do konečné podoby za pouhých 17 dní.

TIP: Floating Seahorse: Pohádkové plovoucí domky nabízejí luxusní bydlení na moři

Odborníci hovoří o revoluci ve stavebnictví, která by se brzy mohla rozšířit po světě. Návštěvníci Dubaje mohou první 3D tištěný dům potkat v areálu komplexu Emirates Towers, jehož dva mrakodrapy se staly jedním ze symbolů Dubaje.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Inhabitat, Gulf News

  • Zdroj fotografií: Government of Dubai

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907