Telerobotický systém z MIT umožní operovat pacienty s mrtvicí na dálku

18.04.2022 - Stanislav Mihulka

Intuitivní telerobotický systém vyvinutý odborníky z MIT umožní operace pacientů s mrtvicí a aneurysma na dálku

<p>Dálkově řízený robot pro léčbu mrtvice. <em>(foto: MIT, Kim Yoonho, CC0)</em></p>

Dálkově řízený robot pro léčbu mrtvice. (foto: MIT, Kim Yoonho, CC0)


Reklama

Endovaskulární intervence se v některých případech používá k léčbě mrtvice či aneurysma. Zákrok spočívá v zavedení tenkého vodícího drátu cévami do mozku, až ke krevní sraženině. Sraženinu pak speciálně vyškolený neurovaskulární chirurg fyzicky odstraní anebo ji rozpustí působením léčiv.

Zákrok je obvykle nutné provést co nejdříve, protože krevní sraženina brání zásobování určité části mozku kyslíkem, což může mít devastující a nezvratné následky. Pokud je ale pacient příliš vzdálený od specialisty, nemusela by se mu dostat potřebná péče včas. To je příležitost pro nový telerobotický systém inženýrů amerického Massachusettského technologického institutu (MIT).

Záchrana života na dálku

Tento systém může být umístěný v malé lokální nemocnici, kam dorazí pacient. Operační zákrok samotný ale poté provádí specialista, který se nachází například v nemocnici ve velkém městě. Podle MIT jde o velmi intuitivní systém – během testů provedených na průhledném modelu krevních cév v mozku se neurochirurgové naučili používat systém k nasměrování drátu do cílového místa již po pouhé hodině tréninku

TIP: Úsvit telechirurgie: Italští lékaři zvládli precizní operaci přes internet

„Naše představa je taková, že pacient nebude převážen do vzdálené velké nemocnice, ale do místního zdravotnického zařízení, kde ho zdravotníci připojí k telerobotickému systému,“ popisuje ve vědeckém magazínu Science Robotics využití systému vedoucí výzkumu a vývoje profesor Süan-che Čao. „Neurochirurg bude na dálku sledovat pacienta pomocí rentgenového zobrazování a díky robotickému systému ho stihne operovat včas,“ dodává profesor Čao.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907