Telerobotický systém z MIT umožní operovat pacienty s mrtvicí na dálku

18.04.2022 - Stanislav Mihulka

Intuitivní telerobotický systém vyvinutý odborníky z MIT umožní operace pacientů s mrtvicí a aneurysma na dálku

<p>Dálkově řízený robot pro léčbu mrtvice. <em>(foto: MIT, Kim Yoonho, CC0)</em></p>

Dálkově řízený robot pro léčbu mrtvice. (foto: MIT, Kim Yoonho, CC0)


Reklama

Endovaskulární intervence se v některých případech používá k léčbě mrtvice či aneurysma. Zákrok spočívá v zavedení tenkého vodícího drátu cévami do mozku, až ke krevní sraženině. Sraženinu pak speciálně vyškolený neurovaskulární chirurg fyzicky odstraní anebo ji rozpustí působením léčiv.

Zákrok je obvykle nutné provést co nejdříve, protože krevní sraženina brání zásobování určité části mozku kyslíkem, což může mít devastující a nezvratné následky. Pokud je ale pacient příliš vzdálený od specialisty, nemusela by se mu dostat potřebná péče včas. To je příležitost pro nový telerobotický systém inženýrů amerického Massachusettského technologického institutu (MIT).

Záchrana života na dálku

Tento systém může být umístěný v malé lokální nemocnici, kam dorazí pacient. Operační zákrok samotný ale poté provádí specialista, který se nachází například v nemocnici ve velkém městě. Podle MIT jde o velmi intuitivní systém – během testů provedených na průhledném modelu krevních cév v mozku se neurochirurgové naučili používat systém k nasměrování drátu do cílového místa již po pouhé hodině tréninku

TIP: Úsvit telechirurgie: Italští lékaři zvládli precizní operaci přes internet

„Naše představa je taková, že pacient nebude převážen do vzdálené velké nemocnice, ale do místního zdravotnického zařízení, kde ho zdravotníci připojí k telerobotickému systému,“ popisuje ve vědeckém magazínu Science Robotics využití systému vedoucí výzkumu a vývoje profesor Süan-che Čao. „Neurochirurg bude na dálku sledovat pacienta pomocí rentgenového zobrazování a díky robotickému systému ho stihne operovat včas,“ dodává profesor Čao.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907