Úsvit telechirurgie: Italští lékaři zvládli precizní operaci přes internet

16.07.2020 - Stanislav Mihulka

V době pandemie, robotiky a 5G sítí se bude operovat na dálku. Italští lékaři si telechirurgii vyzkoušeli na mrtvole...

<p>Operace pomocí dálkově řízených robotů najdou v budoucnosti uplatnění nejen v dobách krize.</p>

Operace pomocí dálkově řízených robotů najdou v budoucnosti uplatnění nejen v dobách krize.


Reklama

Dnešní nemocnice ve vyspělém světě mají obvykle k dispozici špičkové vybavení i pro ty nejnáročnější operace. Přesto se ale stává, že není možné pacienta do takové nemocnice dopravit. A kvůli pandemii lidé najednou zjistili, že nemocnice nemusejí být vždy tak dostupné, jak jsme donedávna byli zvyklí. Takové situace jsou příležitostí pro pokročilé postupy telechirurgie.

Italští odborníci nedávno uskutečnili průlomový telechirurgický experiment s poněkud morbidním nádechem. Lékař, který se nacházel ve Vodafone Village v Miláně, použil nový telechirurgický robotický systém k dálkové a zároveň velmi přesné operaci hlasivek. Jeho „pacientem“ byla ovšem v tomto případě mrtvola, která se nacházela v nemocnici San Raffaele Hospital, vzdálené asi 15 kilometrů od chirurga.

TIP: Supermikrochirurgický robot Musa uspěl v prvních testech na lidech

Operace dopadla úspěšně. Stala se tak dalším milníkem stále intenzivnějšího rozvoje telechirurgie. Klíčovou roli v experimentu sehrála mobilní síť 5G, která zajistila dostatečnou přenosovou rychlost pro velké množství dat. Telechirurgie by se mohla prosadit například na oběžné dráze i hlouběji ve vesmíru. Velmi se hodí za pandemie, kdy je nutné co nejvíce izolovat lékaře a pacienty. A také by mohla být velmi užitečná za války nebo nejrůznějších katastrof, kdy bývá pro lékaře komplikované se dostat na operační sál.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Craig Chandler / University CommunicationsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907