Teleskop Gemini South pořídil úžasný snímek mlhoviny Carina

09.10.2020 - Stanislav Mihulka

Díky adaptivní optice teď můžeme zkoumat mlhovinu Carina a její tajemství v doposud nevídaných detailech

<p>Nový snímek Mlhoviny Carina. Vpravo s adaptivní optikou, vlevo bez jejího použití.</p>

Nový snímek Mlhoviny Carina. Vpravo s adaptivní optikou, vlevo bez jejího použití.


Reklama

Mlhovina Carina je velká a jasná emisní mlhovina v souhvězdí Lodního kýlu (Carina) na jižní obloze. Je to jedna z největších oblastí ionizovaného vodíku, označovaných jako oblasti HII, v Mléčné dráze. Často to bývají hvězdné porodnice, jako je i Mlhovina Carina, kde se před našima očima rodí nové hvězdy. V mlhovině se nalézá i jedna z nejextrémnějších hvězd, které známe, umírající gigant Eta Carinae.

Tým astronomů, který vedl Patrick Hartigan z americké Rice University, pořídil neobvykle detailní snímky Mlhoviny Carina v infračervené oblasti. Zaměřili se na západní oblast mlhoviny, zvanou West Wall of the Nebula. Snímky mají rozlišení, které je nevídané u pozemských observatoří. Odpovídá snímkům budoucího vesmírného teleskopu Jamese Webba.

Krása adaptivní optiky

Podle Hartigana je výsledek ohromující. Zásadní pro úspěch bylo využití adaptivní optiky. Tato technologie umožňuje při pozorování vesmíru ze zemského povrchu snížit nepříznivý vliv turbulencí v atmosféře, což přibližně desetkrát zvyšuje rozlišení výsledného snímku. Takhle detailně jsme pozoruhodnou Mlhovinu Carina ještě neviděli. 

TIP: Nová adaptivní optika Very Large Telescope umí superostré snímky vesmíru

Na nových snímcích je jasně patrné, že Mlhovina Carina má velmi složitou vnitřní strukturu. Jsou tam neobvyklé útvary, série paralelních spojnic, které možná vznikly působením magnetických polí hvězdných mláďat. A některá místa zase působí dojmem, že tam vál silný hvězdný vítr. Jak říká Hartigan, naše Sluneční soustava nejspíše vznikla v podobné mlhovině, která se již dávno ztratila v závějích času. Proto se detailním zkoumáním Mlhoviny Carina můžeme dozvědět zajímavé věci i o naší vlastní historii.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: International Gemini Observatory/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Finští vojáci očekávají sovětský útok v krytu na linii VT, červen 1944.

Válka
Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907