29. 11. 2020Nový sedmý div světa
Velká čínská zeď | Čínské císařství | 3. století př. n. l. až 17. století
Příběh Velké čínské zdi je notoricky známý, proto si jen shrňme základní údaje. Tato nejdelší stavba světa se táhne napříč severní Čínou, ale její původní verze, o dost nižší a skromnější, byla zbudována ve 3. století před naším letopočtem za vlády prvního císaře z dynastie Čchin. Tato zeď také ležela úplně jinde – o dost výše na sever, tam, kde nejvíce hrozily útoky nájezdníků. I když ji Číňané nazývali Wan-li čchang-čcheng čili Zeď dlouhá deset tisíc li, nemysleli tím žádné konkrétní číslo. Li totiž znamená nesmírně mnoho. Jak přesně je Velká čínská zeď dlouhá, se dodnes neví – má totiž nejrůznější odbočky a souběžné linie a neustále se také nacházejí nové polorozpadlé a v nánosech věků a zeminy pohřbené fragmenty. Za oficiální údaj se dnes považuje délka zhruba 8 851 kilometrů.
Co je uvnitř mohutných hradeb? Důkladně udusaná hlína a mnohdy také spojovací chodby a skladiště! Kamennými kvádry a pálenými cihlami byla zeď pouze obestavěna. Po několika stovkách metrů vždy pás hradeb korunuje pozorovací věž, z níž bylo možné vyslat kouřový signál dalším nejbližším hlídkám. Po těle kamenného hada se tak informace o nebezpečí šířily poměrně rychle a spolehlivě. Tři takové signály například znamenaly 1 000 nepřátelských bojovníků.
19. 04. 202010. Ocelový kýč
Železná srdce (Fury) | 2014 | ČSFD 76 %
Železná srdce se odehrává v posledních dnech druhé světové války. Režie, scénář (oboje David Ayer) i hlavní role (Brad Pitt) slibovaly úchvatnou podívanou. A tu divák taky dostal v podobě vynikajících bitevních scén a dechberoucích zvláštních efektů. Například souboj čtveřice shermanů s tankem Tiger rozhodně stojí za to. Na druhou stranu film dělá z americké osádky i samotného Pitta takřka neporazitelné vojáky a při závěrečné scéně zůstává rozum stát a neustále se vkrádá otázka, jak to, že 300 Němců vyzbrojených mimo jiné panzerfausty nedokázalo zničit jeden znehybněný tank. (Foto © Sony Pictures Entertainment)