Temné stránky církve: Co skrývají vatikánské archivy?

02.11.2022 - Barbora Jelínková

V srdci Říma se ukrývá místo, jehož prozkoumání by mohlo přinést odpovědi na palčivé otázky a vyplnit bílá místa na mapě dějin katolické církve: vatikánské archivy. Odborná veřejnost k nim však oficiálně získala přístup teprve v posledních letech a některá oddělení zůstávají dál zapečetěná

<p>S necelou tisícovkou obyvatel a se 49 hektary představuje Vatikán nejmenší stát světa. Ročně ho však navštíví přes šest milionů lidí. <em>(foto: Profimedia)</em></p>

S necelou tisícovkou obyvatel a se 49 hektary představuje Vatikán nejmenší stát světa. Ročně ho však navštíví přes šest milionů lidí. (foto: Profimedia)


Reklama

Řada papežů se do historie zapsala coby kontroverzní osobnosti. V moderní historii však nejvíc vyčnívá Pius XII., který na Svatém stolci seděl během druhé světové války. Dodnes není zcela jasné, jaký byl jeho vztah s fašistickým vůdcem Benitem Mussolinim, a mnozí mu vyčítají, že nezasáhl v otázce židovských perzekucí a v tichosti toleroval holokaust. Kromě toho zůstává nejisté, zda zavíral oči před tzv. krysími stezkami, které skrz kláštery v Rakousku a na severu Itálie umožnily uniknout do Jižní Ameriky stovkám, a možná i tisícům nacistických válečných zločinců – včetně takových jmen jako Adolf Eichmann, Josef Mengele nebo Klaus Barbie

Co všechno se ve Vatikánu v popsaném temném období dělo, by mohlo objasnit otevření archivů, jež v roce 2019 schválil papež František. Jeho heslo „historie se nebojíme“ je odvážné a teprve čas ukáže, jak obstojí ve střetu s realitou. 

Papežové proti Židům

Badatelé se tak konečně dostali k materiálům, jež slibují vrhnout na dosud nevyřešenou záležitost jasné světlo. Mezi ty, kdo se ponořili hluboko do intenzivního výzkumu, patří i 74letý historik a novinář David Kertzer z americké Brown University. Na vatikánské dějiny se specializuje dlouhodobě a plně využil první praskliny, které se v neprostupné zdi vatikánských archivů objevily: V roce 2002 totiž nechal jejich malou část zpřístupnit Jan Pavel II. 

Již v uvedeném roce tak Kertzer vydal knihu Papežové proti Židům, v níž vykresluje roli církve při vzestupu moderního antisemitismu. V biografii nazvané Papež a Mussolini z roku 2014, jež vyšla i česky a za kterou získal prestižní Pulitzerovu cenu, pak historik zkoumá, jakým způsobem Pius XI. po první světové válce přispěl k nástupu fašismu a zavedení rasových zákonů v roce 1938. 

Židovské otazníky

Nejnověji Kertzer teprve letos publikoval knihu Papež ve válce, v níž přináší poněkud kontroverzní odhalení: Pius XII. podle něj záměrně mlčel o genocidě páchané nacistickým režimem. Rozhodnutí otevřeně nevystupovat vůči zločinům proti lidskosti údajně vycházelo z jeho dřívějších závazků k Mussolinimu, který mu měl pomoct do funkce. Navíc se prý papež obával, že by veřejné odsouzení Adolfa Hitlera ohrozilo miliony německých katolíků. 

Americký badatel tvrdí, že v důsledku vágních reakcí církve skončila spousta italských Židů v koncentračních táborech zcela zbytečně, a jeho závěry tak logicky vyvolaly řadu reakcí. Například německý historik Michael Hesemann oponuje, že pokud by se Vatikán proti židovským perzekucím hlasitě vyjádřil, obětí by bylo násobně víc. 

Poslední tajemství dějin

Pius XII. ovšem našel zastánce i mezi samotnými židovskými organizacemi: Ty mimo jiné poukazují, že Vatikán za války poskytl tisícovkám Židů dočasný azyl v římských klášterech, jakož i v papežově letním sídle, přičemž někteří byli dokonce formálně pokřtěni. Již krátce po skončení válečného konfliktu se ve prospěch církve vyjádřily rovněž takové osobnosti jako Albert Einstein, vrchní římský rabín Israel Zolli či izraelská ministerská předsedkyně Golda Meirová

TIP: Padouch, nebo světec: Skutečně spolupracoval papež Pius XII. s nacisty?

Rozporuplná pověst Svatého otce podle některých pramení až z poválečného období, kdy si ho vzala na paškál sovětská propaganda. Pius XII. totiž proslul rovněž coby zarytý odpůrce komunismu, a představitelé východního bloku se jej proto snažili zdiskreditovat. Diskuse, kterou kniha Papež ve válce vyvolala, nicméně dobře dokládá kontroverzi, jež vatikánské archivy stále provází. V souvislosti s nedávným zpřístupněním dokumentů z druhé světové války se v médiích dokonce hovoří o odhalení posledního tajemství moderních dějin. Faktem však zůstává, že dosud utajované materiály ukrývají mnohem víc záhad čekajících na rozluštění.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907