Teorie o možném životě v oblacích Venuše se hroutí: Podle vědců v ní není dost vody

30.06.2021 - Stanislav Mihulka

V atmosféře Venuše je podle vědců tak málo vody, že by tam žádné pozemské organismy neměly šanci přižít…

<p>Data sond, které zkoumaly Venuši ukazují, že v její atmosféře je několiksetkrát méně vody, než kolik potřebují i ty nejodolnější pozemské organismy. </p>

Data sond, které zkoumaly Venuši ukazují, že v její atmosféře je několiksetkrát méně vody, než kolik potřebují i ty nejodolnější pozemské organismy. 


Reklama

Venuše je pekelný svět. Je to ale také planeta velmi podobná Zemi a navíc je příjemně blízko. Na povrchu Venuše jsou sice zcela nesnesitelné podmínky, ale v její atmosféře by to alespoň podle tradičních představ mělo být pro případné organismy podstatně lepší. Loni v létě se navíc objevily později vyvrácené zvěsti o fosfanu v atmosféře Venuše, které dočasně zvýšily šance, že by tam mohl existovat život.

Teď ale přichází vyloženě studená sprcha. Chris McKay, astrobiolog NASA z centra Ames Research Center, a jeho kolegové detailně analyzovali atmosféru Venuše. Podle jejich závěrů je v její atmosféře tak málo vody, že by v ní nepřežily ani ty nejvíce suchu odolné mikroorganismy, jaké na Zemi známe.

Život v oblacích?

Vědci vycházeli z dat sond, které prolétly atmosférou Venuše a proměřily teplotu, vlhkost a tlak v těžkých mračnech kyseliny sírové, které obklopují Venuši. Z jejich výsledků vyplynulo, že v atmosféře Venuše je několiksetkrát méně vody, než kolik potřebují i ty nejodolnější pozemské organismy. 

TIP: Pekelné dvojče Země: Venuše je možná Zemi podobnější, než se zdálo

Venuše ale není jediný svět ve Sluneční soustavě, v jehož atmosféře by teoreticky mohl existovat život. Pokud jde o vodu, je podle McKaye v tomto směru mnohem slibnější Jupiter. Přinejmenším jedna vrstva mohutné atmosféry tohoto plynného obra obsahuje tolik vody, že by to uspokojilo nároky pozemských organismů. Jupiter má ale zase jiná úskalí, například tvrdé ultrafialové záření. Každopádně budeme muset jeho atmosféru detailně prozkoumat, abychom se dozvěděli víc o podmínkách pro případný život.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907