Teploty v Antarktidě i Arktidě byly v poslední době 30 i 40 stupňů nad normálem

23.03.2022 - Stanislav Mihulka

V Antarktidě skončilo léto a mělo by přijít ochlazení. Místo toho tuto oblast postihla extrémní vedra. Sníh taje i na opačné straně zeměkoule v Arktidě. Teploty se zde pohybují 30 i 40 stupňů nad normálem

<p>Oblasti u jižního i severního pólu v posledních dnech zažily teploty až o desítky stupňů Celsia nad průměry pro danou roční dobu.</p>

Oblasti u jižního i severního pólu v posledních dnech zažily teploty až o desítky stupňů Celsia nad průměry pro danou roční dobu.


Reklama

Že se polární oblasti Země oteplují, překvapí v dnešní době zřejmě jen málokoho. V posledních dnech ale zasáhla východní Antarktidu náhlá vlna extrémních veder, která šokovala i jinak otrlé badatele. Na zdejších vědeckých základnách padla celá řada rekordů. Teplota se místa pohybovala až o 40 °C výše, než je v tuto dobu (na konci antarktického léta) obvyklé.

„Tato událost je zcela bezprecedentní a obrátila vzhůru nohama naše očekávání o antarktickém klimatu,“ řekl listu The Washington Post Jonathan Wille působící na francouzské univerzitě Grenoble Alpes. Autor studií o teplotách u jižního pólu Stefano Di Battista zase na twitteru uvedl, že aktuální anomálie by byly jen před několika dny považované za nemožné.

Na antarktické stanici Concordia ležící přes 3 000 metrů nad mořem v pátek teplota dosáhla -12,2 stupně, zatímco na ještě výše položené stanici Vostok naměřili -17,7 stupně Celsia. V absolutním hledisku to jsou sice teploty velmi nízké, na stejných místech ale běžně v březnu, tedy na začátku podzimu, nebývá tepleji než minus 50 nebo minus 60. Di Battista sdělil, že na stanici Vostok se teplota mezi březnem a říjnem nikdy nedostala nad -30.

Namísto ochlazení vlna veder

Za normálních okolností by touto dobou měly teploty v Antarktidě s koncem léta padat dolů. Stal se ale pravý opak. Na další francouzské polární stanici Dumont d'Urville by se teď měly pohybovat teploty pod nulou. Přesto tam padl rekord pro měsíc březen, s teplotou 4,9 °C. Podle Gaetana Heymese z francouzské meteorologické služby Météo-France jsme svědky historické události.

TIP: Konec zalednění? Antarktida v posledních letech ztratila ohromné množství ledu

Situace u jižního pólu zaskočila i vědce z výzkumného ústavu National Snow and Ice Data Center v americkém Coloradu, kteří se soustředili na události na opačné straně zeměkoule. Tam na začátku jara teploty vyskočily asi o 30 stupňů Celsia nad průměrné hodnoty. Podle Walta Meiera ze zmíněného institutu sídlícího ve městě Boulder se oblasti u severního pólu blížily k bodu tání, nebo už jej dosáhly, což označil za velmi neobvyklé.

„Jsou to opačná roční období. Nestává se, aby na severu i na jihu probíhalo tání současně. Je to docela ohromující,“ řekl Walt Meier a podobně se vyjadřovali i další odborníci. Badatelé nicméně dodávají, že samu o sobě nelze tuto epizodu brát jako projev klimatických změn. Případná opakování takovýchto podmínek by ale podle vědců byla znepokojivým signálem.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907