Tesla chce příští rok představit prototyp humanoidního robota

23.08.2021 - Zuzana Rychlá a ČTK

Americká automobilka Tesla hodlá v příštím roce představit prototyp humanoidního robota Tesla Bot. Robot má zvládat nebezpečnou, opakující se nebo nudnou práci, kterou lidé nedělají rádi.


Reklama

Tesla Bot má podle představ Elona Muska měřit zhruba 173 cm a vážit 57 kg. Měl by zvládnout práce od připevňování šroubů u auta pomocí klíče po vyzvedávání nákupu v obchodech. Musk věří, že robot bude mít „zásadní přínos pro ekonomiku“, protože pomůže řešit nedostatek pracovních sil. Je ale důležité vyrobit stroj tak, aby nebyl „superdrahý“.

Robot, který má zatím kódové označení Optimus, je založený na stejných čipech a senzorech, které používají samořídící funkce vozů Tesla. Místo hlavy bude mít humanoidní robot obrazovku pro zobrazení užitečných informací, unést má až 20 kg a zvednout 65 kg. Měl by dokonce umět běhat rychlostí až osmi kilometrů za hodinu.

TIP: Robotický pes Spot se vydal do Černobylu: Mapoval zde míru radioaktivního zamoření

Vývoji humanoidního robota se již několik let intenzivně věnuje například Boston Dynamics – jejich Atlas dokáže tančit a poradí si i s parkurem. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    ČTK

  • Zdroj fotografií:

    Tesla

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi chorobami přenesenými z lidí na zvířata dominují bakteriální infekce.

Zajímavosti

Technologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. PrümersCC BY 4.0

Věda

Střední Amerika

Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant. 

Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vizualizace znázorňující (zatím nepotvrzený) exoměsíc u exoplanety Kepler-1625b-i.

Vesmír

Během vlády Ludvíka XIV. kvetla v Paříži živnost kartářkám, čarodějnicím i obchodníkům s jedy. Prodávala se zde dokonce speciální směs zvaná „prášek dědiců“. 

Historie
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907