Robotický pes Spot se vydal do Černobylu: Mapoval zde míru radioaktivního zamoření

30.10.2020 - Stanislav Mihulka

Boston Dynamics úspěšně prověřili schopnosti a odolnost svého čtyřnohého robota. Robotický pes Spot vyrazil na místo černobylské jaderné havárie

<p>Robotický pes Spot v Černobylské elektrárně.</p>

Robotický pes Spot v Černobylské elektrárně.


Reklama

Tvůrci robotů Boston Dynamics se teď mohou pochlubit tím, že jejich roboti se dostanou tam, kam lidé nemohou. Jejich žlutý robotický „pes“ Spot dorazil na Ukrajinu, do stále ještě radioaktivní Černobylské jaderné elektrárny. Na místě jaderné havárie mapoval ohniska nebezpečného záření. Spot se dostal přímo do nového sarkofágu, který ukrývá místo havárie z roku 1986, a také zkoumal jeho okolí, v černobylské zakázané zóně.

Čtyřnohého robota do Černobylu doprovodily také drony s detektory radioaktivity. Společně vytvářeli 3D snímky a mapy rozložení radioaktivního záření. Cílem bylo odhalit místa s největší intenzitou zamoření. Spot se zaměřil i na slavný Rudý les, což je převážně borový les o rozloze asi 10 kilometrů čtverečních v bezprostřední blízkosti elektrárny, který schytal značné dávky radioaktivního záření. Dnes je to na pohled normální, životem kypící les, který ale pro člověka zůstává stále velmi nebezpečným.

TIP: Robopasáček: Čtyřnozí roboti Spot dostali dálkové ovládání a mohou pást ovce

Boston Dynamics si ověřili, že Spot má skvělé navigační schopnosti v komplikovaném prostředí, a že se dokáže vypořádat se zdejší radioaktivitou. Místní odborníci a úřady zase získali detailní mapu radioaktivity, na které se objevila ohniska nebezpečného záření, o nichž v Černobylu doposud nevěděli.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií:

    Chornobyl NPP (YouTube)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907