Robotický pes Spot se vydal do Černobylu: Mapoval zde míru radioaktivního zamoření

30.10.2020 - Stanislav Mihulka

Boston Dynamics úspěšně prověřili schopnosti a odolnost svého čtyřnohého robota. Robotický pes Spot vyrazil na místo černobylské jaderné havárie

<p>Robotický pes Spot v Černobylské elektrárně.</p>

Robotický pes Spot v Černobylské elektrárně.


Reklama

Tvůrci robotů Boston Dynamics se teď mohou pochlubit tím, že jejich roboti se dostanou tam, kam lidé nemohou. Jejich žlutý robotický „pes“ Spot dorazil na Ukrajinu, do stále ještě radioaktivní Černobylské jaderné elektrárny. Na místě jaderné havárie mapoval ohniska nebezpečného záření. Spot se dostal přímo do nového sarkofágu, který ukrývá místo havárie z roku 1986, a také zkoumal jeho okolí, v černobylské zakázané zóně.

Čtyřnohého robota do Černobylu doprovodily také drony s detektory radioaktivity. Společně vytvářeli 3D snímky a mapy rozložení radioaktivního záření. Cílem bylo odhalit místa s největší intenzitou zamoření. Spot se zaměřil i na slavný Rudý les, což je převážně borový les o rozloze asi 10 kilometrů čtverečních v bezprostřední blízkosti elektrárny, který schytal značné dávky radioaktivního záření. Dnes je to na pohled normální, životem kypící les, který ale pro člověka zůstává stále velmi nebezpečným.

TIP: Robopasáček: Čtyřnozí roboti Spot dostali dálkové ovládání a mohou pást ovce

Boston Dynamics si ověřili, že Spot má skvělé navigační schopnosti v komplikovaném prostředí, a že se dokáže vypořádat se zdejší radioaktivitou. Místní odborníci a úřady zase získali detailní mapu radioaktivity, na které se objevila ohniska nebezpečného záření, o nichž v Černobylu doposud nevěděli.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Chornobyl NPP/YouTube

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Pro Evropany byly dřevěné inuitské mapy jen primitivním suvenýrem – ony však velice účinně kopírují topografii pobřeží.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907