Robotický pes Spot se vydal do Černobylu: Mapoval zde míru radioaktivního zamoření

30.10.2020 - Stanislav Mihulka

Boston Dynamics úspěšně prověřili schopnosti a odolnost svého čtyřnohého robota. Robotický pes Spot vyrazil na místo černobylské jaderné havárie

<p>Robotický pes Spot v Černobylské elektrárně.</p>

Robotický pes Spot v Černobylské elektrárně.


Reklama

Tvůrci robotů Boston Dynamics se teď mohou pochlubit tím, že jejich roboti se dostanou tam, kam lidé nemohou. Jejich žlutý robotický „pes“ Spot dorazil na Ukrajinu, do stále ještě radioaktivní Černobylské jaderné elektrárny. Na místě jaderné havárie mapoval ohniska nebezpečného záření. Spot se dostal přímo do nového sarkofágu, který ukrývá místo havárie z roku 1986, a také zkoumal jeho okolí, v černobylské zakázané zóně.

Čtyřnohého robota do Černobylu doprovodily také drony s detektory radioaktivity. Společně vytvářeli 3D snímky a mapy rozložení radioaktivního záření. Cílem bylo odhalit místa s největší intenzitou zamoření. Spot se zaměřil i na slavný Rudý les, což je převážně borový les o rozloze asi 10 kilometrů čtverečních v bezprostřední blízkosti elektrárny, který schytal značné dávky radioaktivního záření. Dnes je to na pohled normální, životem kypící les, který ale pro člověka zůstává stále velmi nebezpečným.

TIP: Robopasáček: Čtyřnozí roboti Spot dostali dálkové ovládání a mohou pást ovce

Boston Dynamics si ověřili, že Spot má skvělé navigační schopnosti v komplikovaném prostředí, a že se dokáže vypořádat se zdejší radioaktivitou. Místní odborníci a úřady zase získali detailní mapu radioaktivity, na které se objevila ohniska nebezpečného záření, o nichž v Černobylu doposud nevěděli.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií:

    Chornobyl NPP (YouTube)
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907