Test jazykem: Jak poznat zkamenělou fosilii od obyčejného kameni

28.09.2018 - Kateřina Helán Vašků

Věděli jste, že pomocí jazyka lze poznat rozdíl mezi obyčejným kamenem a fosilií?


Reklama

Fosilie představují pozůstatky života zachované v kameni, ať už se jedná o stopy peří, kůže, listů, či další nejrůznější otisky. Na druhou stranu kameny tvoří přirozeně se vyskytující kombinaci dvou či více minerálů, přičemž podle původu může jít o horniny vyvřelé, usazené či přeměněné. 

Pokud si nejste jisti, zda držíte v rukou fosilii, nebo kámen, můžete skutečně použít jednu poněkud netypickou metodu archeologů: materiál prostě olíznout. Fosilie je oproti obyčejné skále pórovitější a za vlhka mírně lepivá. Pokud se vám tedy jazyk ke vzorku lepí, existuje poměrně vysoká pravděpodobnost, že jste narazili na zkamenělinu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907