Těžká váha: Proti pandemii covid-19 nastupuje nejvýkonnější superpočítač

20.03.2020 - Stanislav Mihulka

Nejvýkonnější superpočítač světa - americký Summit hledá molekuly, které by mohly „oslepit“ proteiny viru

<p>Superpočítač Summit</p>

Superpočítač Summit


Reklama

Pandemie covid-19 vystrašila celý svět. Musíme proti ní nasadit všechno, co máme. Teď proti koronaviru nastupuje i nejvýkonnější superpočítač světa, americký Summit. Ten sídlí v laboratořích Oak Ridge National Laboratory ve státě Tennessee a má výkon 200 petaFLOPS. 

Kdyby stejného výkonu chtěli dosáhnout lidé, muselo by 6,8 miliard lidí udělat během jedné sekundy 6,8 miliard výpočtů. Superpočítač Summit zvládne stejnou porci za jednu sekundu.

Summit dostali k dispozici biofyzici, kteří superpočítačem „prohánějí“ struktury tisícovek známých léků a dalších molekul. Snaží se najít látky, které by bylo možné potenciálně využít k boji proti koronaviru tím, že viru budou bránit v pronikání do lidských buněk. A jejich úsilí už přineslo ovoce. Po několika dnech intentizních výpočtů Summitu vědci hlásí, že mají minimálně 77 vytipovaných látek, které by mohly pomoct.

TIP: Superpočítač NASA Pleiades simuluje vznik hvězd a hvězdokup ve 3D

Povrch koronavirů je pokrytý množstvím molekul proteinu spike. Ty slouží jako nástrahy, díky nimž se virus může navázat na povrch lidské buňky, a pak proniknout dovnitř, aby ji zničil. Summit zatím analyzoval struktury více než 8 tisíc látek, včetně léků, chemikálií i látek izolovaných z řady druhů rostlin. Superpočítač zjišťuje, které z těchto látek by mohly „oslepit“ protein spike koronaviru a tím mu zkomplikovat jeho zkázonosné dílo.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907