Superpočítač NASA Pleiades simuluje vznik hvězd a hvězdokup ve 3D

14.07.2016 - Stanislav Mihulka

Jak probíhá tvorba hvězd a celých hvězdokup v Mléčné dráze a jiných galaxiích? Na tuhle otázku hledají odpověď vědci s pomocí nejvýkonnějšího superpočítače NASA


Reklama

Na první pohled to vypadá jako videohra, superpočítač Pleiades ale simuluje vznik a vývoj hvězd podle předem definovaných podmínek. V těchto simulacích se ohromná mračna vesmírného prachu a plynu hroutí do sebe vlivem gravitace a v divokém víření vznikají hvězdokupy plné hvězd.

Jde o komplexní simulace s vysokým rozlišením simulovaných objektů, které zahrnují záření, magnetická pole, gravitační síly a další fyzikální fenomény.

Simulace běží na superpočítači Pleiades, který je momentálně sedmým nejvýkonnějším superpočítačem ve Spojených státech. Pleiades je umístěn na pracovišti NASA Advanced Supercomputing (NAS), které je součástí výzkumného centra NASA Ames Research Center, v kalifornském Silicon Valley.

TIP: Jak se vznikl vesmír? Počítačová simulace ukazuje vývoj po Velkém třesku

Vědci teď své simulace vylepšují, aby v nich mohli pozorovat, jak se tvoří a vyvíjejí planetární disky kolem čerstvě zrozených hvězd, ve kterých v reálném vesmíru vznikají planetární systémy.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA Ames / David Ellsworth / Tim Sandstrom

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

O transport amerických speciálů na Takur Ghar se staraly vrtulníky MH-47E Chinook.

Válka

Modré šipky ukazují nově objevené slinné žlázy

Věda

Kamera pro cizí světy Lunar ExoCam

Vesmír

Zbarvení samců a samiček se liší hlavně v oblasti genitálií. Pokud v intimních partiích kosatky při výskoku nad hladinu zahlédnete bílý ovál se třemi černými skvrnami, jde o samici.

Zajímavosti

Leopold II. se svou početnou rodinou. Se svou ženou Marií Ludovikou Španělskou měl 16 dětí (12 synů a 4 dcery).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907