Těžké bojové vozidlo pěchoty T-15: Pýcha ruské armády

07.08.2017 - Lukáš Visingr


Reklama

Zbrojovka Uralvagonzavod, která vyvinula platformu Armata, demonstrovala na moskevské vojenské přehlídce v roce 2016 její modularitu i tím, že zároveň s tankem předvedla těžké bojové vozidlo pěchoty T-15 (Objekt 149). Jedná se vlastně o reakci na rozmach protitankových raket, proti nimž se moderní tanky vesměs ubrání, zatímco lehčí pěchotní obrněnce nikoliv.

Těžká BVP jsou tedy fakticky obrněnce pro dopravu a podporu pěšáků s odolností zcela na úrovni tanků. Asi největší zvláštností T-15 je fakt, že se jeho motor (a tudíž i hnací kola) nachází v přední části, takže s jistou nadsázkou lze říci, že ve srovnání s T-14 jezdí obrněnec „pozpátku“. (Z hlediska přenosu výkonu to neznamená potíže, jelikož převodovka platformy Armata má integrovaný obraceč chodu, a tudíž vozidla dovedou jezdit stejně rychle vpřed i vzad.) Vedle tříčlenné osádky T-15 převeze devět motostřelců a na horní straně je umístěn dálkově řízený střelecký modul Epocha, který se shoduje s tím, jenž se využívá i u vozidel řad Kurganěc-25 a Bumerang. Vozidlo T-15 má komplety aktivní ochrany shodné s těmi na typu T-14, ačkoliv konstruktéři volili jiné rozmístění prvků. Třetí zkoušené vozidlo na platformě Armata tvoří vyprošťovací obrněnec T-16 (Objekt 152) a plánuje se mnoho dalších, například nosič univerzálního systému naváděných raket.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Zbraně číslo 21

  • Zdroj fotografií: Vitay Kuzmin via Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907