Titanokorys: Slavné naleziště z počátku prvohor vydalo nové monstrum

12.09.2021 - Stanislav Mihulka

Paleontologové v kanadské lokalitě Burgess Shale objevili nefalšované monstrum – doposud neznámý druh primitivního členovce, který na první pohled zaujme svou velikostí


Reklama

Legendární lokalita Burgess Shale v Kanadských Skalistých horách Britské Kolumbie již přinesla celou řadu fantastických nálezů organismů starých okolo 500 milionů let. Zdejší naleziště bylo objevené před více než sto lety, v roce 1909. To ale neznamená, že by zdejší průzkum skončil a nálezy se vyčerpaly. Naopak.

Paleontologové zde nedávno objevili nefalšované monstrum, doposud neznámý druh primitivního členovce, který na první pohled zaujme svou velikostí. Stvoření, velké zhruba metr a půl, dostalo příznačné jméno Titanokorys gainesi. V dnešním světě to nezní až tak impozantně, ale pro představu, naprostá většina obyvatel mělkého kambrického moře, které zkamenělo v Burgess Shale, byla menší než kreditní karta.

TIP: 500 milionů let staré stvoření je nejstarším příbuzným pavouků a štírů

Jak uvádí paleontolog Jean-Bernard Caron z kanadského Royal Ontario Museum, titanokorys je jedním z největších tvorů, jaké jsme kdy objevili z období kambria. Náleží do skupiny radiodontů, jejímž nejslavnějším členem je ikonický anomalokaris. Řada těchto tvorů, včetně titanokoryse, měla nezvykle mohutnou hlavu. V porovnání s ní působí zbytek jejich těla dojmem přívěsku. Titanokarys podle všeho žil jako obávaný vrcholový predátor kambrického moře.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907