Tlukot srdce v rytmu lásky

27.03.2016 - redakce 100+1

Srdce milenců prý bijí stejně rychle. Jde jen o romantický mýtus, nebo je na sladěném mileneckém tlukotu srdce něco pravdy?


Reklama

Mé srdce bije jen pro tebe – a ve stejném tempu, dodávají vědci z University of California. Opravdu tedy nejde jen o romantickou fikci: Nacházíme-li se na počátku milostného vztahu, náš srdeční rytmus se skutečně po určité době synchronizuje s naší drahou polovičkou.

Vědci zkoumali 32 zamilovaných párů sedících v místnosti proti sobě tak, aby se nemohly dotýkat nebo si povídat, ale aby se mohly vzájemně dívat do očí. A při tom u nich odborníci monitorovali srdeční frekvenci. Po nějaké době se srdeční rytmy zamilovaných skutečně sjednotily. Vědci rovněž zjistili, že to byly spíš ženy, kdo se „srdcem“ přizpůsobil svému partnerovi.

Příčinu ovšem zatím s jistotou neznáme. Badatelé spekulují, že ženy mívají na svůj protějšek silnější vazbu a bývají i empatičtější. Nepřekvapí, že když odborníci porovnávali srdeční frekvence u párů, které již neprocházely obdobím zamilovanosti, stejný zázrak se nekonal – jejich „rytmus“ se lišil. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Léčba alergie na arašídy zklidňuje imunitní systém a tlumí jeho přehnané reakce.

Věda

Diskuze o zřízení univerzity na Moravě provázely nacionální třenice

Historie

Molekulární mračna N159E (Motýlí mlhovina, vlevo) a N159W South (vpravo) ve Velkém Magellanově mračnu.

Vesmír

Hejno jespáků srostloprstých. V jeho středu panuje bezpečí a ptáci se mohou v klidu najíst. Vně stojící jedinci takový klid nemají.

Příroda

Hypersonický let bude extrémní, takže hypersonické letouny potřebují extrémně odolné materiály.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907