Tlukot srdce v rytmu lásky

Srdce milenců prý bijí stejně rychle. Jde jen o romantický mýtus, nebo je na sladěném mileneckém tlukotu srdce něco pravdy?

27.03.2016 - redakce 100+1Mé srdce bije jen pro tebe – a ve stejném tempu, dodávají vědci z University of California. Opravdu tedy nejde jen o romantickou fikci: Nacházíme-li se na počátku milostného vztahu, náš srdeční rytmus se skutečně po určité době synchronizuje s naší drahou polovičkou.

Vědci zkoumali 32 zamilovaných párů sedících v místnosti proti sobě tak, aby se nemohly dotýkat nebo si povídat, ale aby se mohly vzájemně dívat do očí. A při tom u nich odborníci monitorovali srdeční frekvenci. Po nějaké době se srdeční rytmy zamilovaných skutečně sjednotily. Vědci rovněž zjistili, že to byly spíš ženy, kdo se „srdcem“ přizpůsobil svému partnerovi.

Příčinu ovšem zatím s jistotou neznáme. Badatelé spekulují, že ženy mívají na svůj protějšek silnější vazbu a bývají i empatičtější. Nepřekvapí, že když odborníci porovnávali srdeční frekvence u párů, které již neprocházely obdobím zamilovanosti, stejný zázrak se nekonal – jejich „rytmus“ se lišil. 

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci