Tlukot srdce v rytmu lásky

27.03.2016 - redakce 100+1

Srdce milenců prý bijí stejně rychle. Jde jen o romantický mýtus, nebo je na sladěném mileneckém tlukotu srdce něco pravdy?


Reklama

Mé srdce bije jen pro tebe – a ve stejném tempu, dodávají vědci z University of California. Opravdu tedy nejde jen o romantickou fikci: Nacházíme-li se na počátku milostného vztahu, náš srdeční rytmus se skutečně po určité době synchronizuje s naší drahou polovičkou.

Vědci zkoumali 32 zamilovaných párů sedících v místnosti proti sobě tak, aby se nemohly dotýkat nebo si povídat, ale aby se mohly vzájemně dívat do očí. A při tom u nich odborníci monitorovali srdeční frekvenci. Po nějaké době se srdeční rytmy zamilovaných skutečně sjednotily. Vědci rovněž zjistili, že to byly spíš ženy, kdo se „srdcem“ přizpůsobil svému partnerovi.

Příčinu ovšem zatím s jistotou neznáme. Badatelé spekulují, že ženy mívají na svůj protějšek silnější vazbu a bývají i empatičtější. Nepřekvapí, že když odborníci porovnávali srdeční frekvence u párů, které již neprocházely obdobím zamilovanosti, stejný zázrak se nekonal – jejich „rytmus“ se lišil. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907