Tlukot srdce v rytmu lásky

27.03.2016 - redakce 100+1

Srdce milenců prý bijí stejně rychle. Jde jen o romantický mýtus, nebo je na sladěném mileneckém tlukotu srdce něco pravdy?


Reklama

Mé srdce bije jen pro tebe – a ve stejném tempu, dodávají vědci z University of California. Opravdu tedy nejde jen o romantickou fikci: Nacházíme-li se na počátku milostného vztahu, náš srdeční rytmus se skutečně po určité době synchronizuje s naší drahou polovičkou.

Vědci zkoumali 32 zamilovaných párů sedících v místnosti proti sobě tak, aby se nemohly dotýkat nebo si povídat, ale aby se mohly vzájemně dívat do očí. A při tom u nich odborníci monitorovali srdeční frekvenci. Po nějaké době se srdeční rytmy zamilovaných skutečně sjednotily. Vědci rovněž zjistili, že to byly spíš ženy, kdo se „srdcem“ přizpůsobil svému partnerovi.

Příčinu ovšem zatím s jistotou neznáme. Badatelé spekulují, že ženy mívají na svůj protějšek silnější vazbu a bývají i empatičtější. Nepřekvapí, že když odborníci porovnávali srdeční frekvence u párů, které již neprocházely obdobím zamilovanosti, stejný zázrak se nekonal – jejich „rytmus“ se lišil. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907