Továrna v Indii řeší problém s oxidem uhličitým: Dělají z něj prášek do pečiva

08.01.2017 - Stanislav Mihulka

V Indii nejen polapí nežádoucí oxid uhličitý z továrních emisi, ale ještě z něj udělají něco užitečného

Tuticorin -<p>Tovární komplex ve městě Tuticorn</p>
Tuticorin -

Tovární komplex ve městě Tuticorn


Reklama

Svět má problém s oxidem uhličitým a vědci hledají různá řešení, která by omezila jeho emise. V indickém městě Tuticorin jako první na světě vymysleli, že budou recyklováním vypouštěného oxidu uhličitého vyrábět užitečné látky. Jako například prášek do pečiva nebo i další látky s podobným složením.

Recyklovaný oxid uhličitý

Chemická továrna v tomto městě se dala dohromady s místní společností Carbon Clean Solutions. Procesem recyklování oxidu uhličitého ušetří 60 tisíc tun tohoto plynu ročně, které by jinak skončily v atmosféře.

Majitel továrny Ramachadran Gopalan se nechal slyšet, že je obchodník, nikoliv zachránce planety. Prostě se rozhodl zužitkovat odpad. A indičtí chemici vyvinuli novou metodu k navázání oxidu uhličitého z továrních emisí. Prý ho tímto způsobem polapí více než 90 procent.

TIP: Vědci stvořili krystal, který lapá uhlík ze vzduchu jako divý

Není to tak dávno, co na Islandu přeměnili oxid uhličitý z emisí na kámen. Indický postup ale nabízí užitečnější produkty, takže by mohl být ekonomicky zajímavější. 

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Guardian

  • Zdroj fotografií: Ramkumar / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907