Továrna v Indii řeší problém s oxidem uhličitým: Dělají z něj prášek do pečiva

08.01.2017 - Stanislav Mihulka

V Indii nejen polapí nežádoucí oxid uhličitý z továrních emisi, ale ještě z něj udělají něco užitečného

Tuticorin -<p>Tovární komplex ve městě Tuticorn</p>
Tuticorin -

Tovární komplex ve městě Tuticorn


Reklama

Svět má problém s oxidem uhličitým a vědci hledají různá řešení, která by omezila jeho emise. V indickém městě Tuticorin jako první na světě vymysleli, že budou recyklováním vypouštěného oxidu uhličitého vyrábět užitečné látky. Jako například prášek do pečiva nebo i další látky s podobným složením.

Recyklovaný oxid uhličitý

Chemická továrna v tomto městě se dala dohromady s místní společností Carbon Clean Solutions. Procesem recyklování oxidu uhličitého ušetří 60 tisíc tun tohoto plynu ročně, které by jinak skončily v atmosféře.

Majitel továrny Ramachadran Gopalan se nechal slyšet, že je obchodník, nikoliv zachránce planety. Prostě se rozhodl zužitkovat odpad. A indičtí chemici vyvinuli novou metodu k navázání oxidu uhličitého z továrních emisí. Prý ho tímto způsobem polapí více než 90 procent.

TIP: Vědci stvořili krystal, který lapá uhlík ze vzduchu jako divý

Není to tak dávno, co na Islandu přeměnili oxid uhličitý z emisí na kámen. Indický postup ale nabízí užitečnější produkty, takže by mohl být ekonomicky zajímavější. 

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Guardian

  • Zdroj fotografií: Ramkumar / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907