Tradiční japonské tetování irezumi: Bolestivá technika, kterou ovládá jen několik tatérů

08.01.2021 - Olga Nivnická

<p>Tradiční japonské tetování se nazývá irezumi a často obsahuje scény s hrdiny ze Suikodenu (vlevo fotografie z roku 1870, vpravo z roku 1890).</p>

Tradiční japonské tetování se nazývá irezumi a často obsahuje scény s hrdiny ze Suikodenu (vlevo fotografie z roku 1870, vpravo z roku 1890).


Reklama

Tetování ve starém Japonsku patřilo k oblíbeným způsobům, jak ozdobit své tělo – poté však v 7. století přijali zdejší vládci čínský zvyk označovat tetováním kriminálníky a odsouzence. Na dalších více než tisíc let se proto stalo tetování zavrženíhodným znakem minulých provinění či pádu na společenské dno.

Teprve v roce 1805 vyšel v Japonsku překlad čínské knihy Příběhy od jezerního břehu s dřevoryty, na nichž mají zobrazení válečníci jasně viditelná tetování s motivy květin, zvířat či mytologických bytostí. Popularita knihy spustila masovou vlnu zájmu o tetování a oněch 108 hrdinů ze Suikodenu jsou častým motivem tatérů a jejich klientů. Motivy jsou schválně upravené tak, aby s pohyby svalů doslova ožily.

TIP: Neznámé dějiny zdobení kůže: Tradiční tetování Maorů a japonské jakuzy

Irezumi je metoda nejen časově náročná – obrazec pokrývající celé tělo zabere stovky hodin –, ale také velmi bolestivá. Vzory se vytvářejí ručně a speciální inkoust nara (nazývaný také zumise nevpichuje jedinou jehlou, nýbrž pomocí „štětce“ sestávajícího z dřevěného držadla a několika kovových jehel svázaných hedvábnou nití. Techniku dnes praktikuje pouze omezený počet tatérů označovaných jako horishi. Typické tetování zobrazuje scény z mytologických příběhů a mezi charakteristické znaky patří drak, květ, bouřící moře či horská krajina.

Až později začaly být obrázky na kůži opět spojovány s podsvětím – to když si jej vybrala jako poznávací znamení zločinecká organizace Jakuzza.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907