Tragédie v Botswaně: V deltě Okavanga záhadně zahynuly stovky slonů

04.07.2020 - Stanislav Mihulka

Na severu Botswany uhynulo velké množství slonů. Příčiny jsou zatím nejasné. Podle dosavadních informací nejde o otravu, pytláky ani o důsledek sucha


Reklama

Africká Botswana je rájem slonů. Těchto monumentálních zvířat tam žije nejvíce na světě, asi 135 tisíc. Jenomže sloni teď zažívají velmi špatné časy a jejich počty klesají, z celé řady důvodů. Právě Botswana se v těchto dnech stala místem dramatu, který zasáhl zdejší slony. Z doposud neznámých příčin zde během posledních měsíců zahynulo více než 350 slonů, což je velice neobvyklé.

Mrtví sloni se nacházejí především v severní části delty řeky Okavango. V sousední Namibii přitom sloni v takových počtech neumírají. Pokud jde o možné příčiny, v minulosti se již objevily případy, kdy pytláci trávili nešťastné slony kyanidem draselným, například v Zimbabwe. Situace v Botswaně tomu ale neodpovídá. Mrtví sloni jsou objevováni i s kly a neleží kolem nich mrtvoly mrchožroutů, jako jsou hyeny, lvi nebo supi, kteří by se v případě použití jedu otrávili masem slonů.

TIP: Co způsobilo masové umírání rozkošných papuchalků v Beringově moři?

Minulý rok v Botswaně zahynulo přes 100 slonů, zřejmě kvůli epidemii antraxu. Někteří z nich se rovněž stali obětí sucha. Podle botswanské vlády to teď ale na antrax nevypadá a nejde ani o sucho. Podle očitých svědků se někteří ze slonů před smrtí pohybovali v kruzích, což ukazuje na příčinu spojenou s neurologickými projevy. Místní odborníci odebrali vzorky z uhynulých slonů. Během pár týdnů by měly být k dispozici výsledky, které snad vnesou do celé záležitosti, ostře sledované odborníky i ochránci přírody, jasno.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science Alert

  • Zdroj fotografií: Diego Delso/ Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907