Tragédie v Botswaně: V deltě Okavanga záhadně zahynuly stovky slonů

04.07.2020 - Stanislav Mihulka

Na severu Botswany uhynulo velké množství slonů. Příčiny jsou zatím nejasné. Podle dosavadních informací nejde o otravu, pytláky ani o důsledek sucha


Reklama

Africká Botswana je rájem slonů. Těchto monumentálních zvířat tam žije nejvíce na světě, asi 135 tisíc. Jenomže sloni teď zažívají velmi špatné časy a jejich počty klesají, z celé řady důvodů. Právě Botswana se v těchto dnech stala místem dramatu, který zasáhl zdejší slony. Z doposud neznámých příčin zde během posledních měsíců zahynulo více než 350 slonů, což je velice neobvyklé.

Mrtví sloni se nacházejí především v severní části delty řeky Okavango. V sousední Namibii přitom sloni v takových počtech neumírají. Pokud jde o možné příčiny, v minulosti se již objevily případy, kdy pytláci trávili nešťastné slony kyanidem draselným, například v Zimbabwe. Situace v Botswaně tomu ale neodpovídá. Mrtví sloni jsou objevováni i s kly a neleží kolem nich mrtvoly mrchožroutů, jako jsou hyeny, lvi nebo supi, kteří by se v případě použití jedu otrávili masem slonů.

TIP: Co způsobilo masové umírání rozkošných papuchalků v Beringově moři?

Minulý rok v Botswaně zahynulo přes 100 slonů, zřejmě kvůli epidemii antraxu. Někteří z nich se rovněž stali obětí sucha. Podle botswanské vlády to teď ale na antrax nevypadá a nejde ani o sucho. Podle očitých svědků se někteří ze slonů před smrtí pohybovali v kruzích, což ukazuje na příčinu spojenou s neurologickými projevy. Místní odborníci odebrali vzorky z uhynulých slonů. Během pár týdnů by měly být k dispozici výsledky, které snad vnesou do celé záležitosti, ostře sledované odborníky i ochránci přírody, jasno.

  • Zdroj textu:

    Science Alert

  • Zdroj fotografií: Diego Delso/ Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Vypadal takhle nějak mladý Mars?

Vesmír

EHang 216F předvádí hašení požáru ve výškové budově.

Věda

Jak dosvědčuje i tento snímek, vylézt na nízké větve stromů není pro gepardy až takový problém.

Příroda

Bariéra se skládá z desíti ocelových bran – šesti zvedacích a čtyř padacích –, které protínají řeku v úseku, jenž měří 520 metrů na šířku.

Zajímavosti

Konstantin a Metoděj

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907