V severním Pacifiku v posledních letech zahynulo možná až 9 tisíc mořských ptáků, hlavně papuchalků chocholatých
Papuchalk chocholatý (Fratercula cirrhata) je velmi hezký a poměrně hojně se vyskytující mořský pták ze severního Pacifiku. Hromadná úmrtí těchto ptáků nejsou příliš běžná, nález stovek mrtvých, očividně vyhublých a nemocných jedinců v Beringově moři je tak jasným signálem, že něco není v pořádku.
Během čtyř měsíců v roce 2016 vědci nalezli celkem 359 vyplavených mrtvých mořských ptáků v zuboženém stavu, přičemž většinou šlo právě o papuchalky chocholaté. Během minulého desetiletí jich přitom bylo objeveno jen několik kusů. Podle odhadů v posledních letech zahynulo v této oblasti možná až téměř 9 tisíc mořských ptáků. V téměř 90 procentech případů to byli papuchalci chocholatí.
TIP: Po vybití krys se na britský ostrov Lundy vrátila spousta mořských ptáků
Proč papuchalci umírají ve velkém? Podle všeho jde o přepeřující dospělé ptáky, kteří nesou stopy extrémního hladovění, takže zřejmě umírají kvůli nedostatku potravy. Klíčovou roli by podle odborníků mohlo hrát globální oteplování, které způsobuje posuny ve výskytu planktonu a ryb v oblasti Beringova moře. Právě změna výskytu kořisti v kombinaci se stresem při přepeřování by podle vědců mohla být pro papuchalky smrtící.
Aleut Community of St Paul Island Ecosystem Conservation Office
VědaMezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHO, CC0)
VesmírPodle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASA, CC BY-SA 4.0)