Co způsobilo masové umírání rozkošných papuchalků v Beringově moři?

04.06.2019 - Stanislav Mihulka

V severním Pacifiku v posledních letech zahynulo možná až 9 tisíc mořských ptáků, hlavně papuchalků chocholatých

<p>Mrtví papuchalci chocholatí z pláže aljašského ostrova St Paul.</p>

Mrtví papuchalci chocholatí z pláže aljašského ostrova St Paul.


Reklama

Papuchalk chocholatý (Fratercula cirrhata) je velmi hezký a poměrně hojně se vyskytující mořský pták ze severního Pacifiku. Hromadná úmrtí těchto ptáků nejsou příliš běžná, nález stovek mrtvých, očividně vyhublých a nemocných jedinců v Beringově moři je tak jasným signálem, že něco není v pořádku.

Během čtyř měsíců v roce 2016 vědci nalezli celkem 359 vyplavených mrtvých mořských ptáků v zuboženém stavu, přičemž většinou šlo právě o papuchalky chocholaté. Během minulého desetiletí jich přitom bylo objeveno jen několik kusů. Podle odhadů v posledních letech zahynulo v této oblasti možná až téměř 9 tisíc mořských ptáků. V téměř 90 procentech případů to byli papuchalci chocholatí.

TIP: Po vybití krys se na britský ostrov Lundy vrátila spousta mořských ptáků

Proč papuchalci umírají ve velkém? Podle všeho jde o přepeřující dospělé ptáky, kteří nesou stopy extrémního hladovění, takže zřejmě umírají kvůli nedostatku potravy. Klíčovou roli by podle odborníků mohlo hrát globální oteplování, které způsobuje posuny ve výskytu planktonu a ryb v oblasti Beringova moře. Právě změna výskytu kořisti v kombinaci se stresem při přepeřování by podle vědců mohla být pro papuchalky smrtící.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907