Třikrát co by kdyby: Jak mohla vypadat alternativní historie Československa

28.10.2020 - redakce 100+1

Pojďme popustit uzdu fantazii a zkusme se zamyslet, co by se dělo, pokud by zůstaly české země součástí Rakouska? Co kdyby Masaryk padl ve válce? A co kdyby se Československo stalo královstvím?


Reklama

Co kdyby zůstaly české země součástí Rakouska?

Rakousko-uherský císař Karel I. by pravděpodobně chtěl říši rekonstruovat a České království by získalo podobný statut, jaký měly Uhry. Rakousko by politicky a hospodářsky vzkvétalo a nepostihly by je složité politické peripetie, včetně dělnického povstání podníceného komunisty. 

I kdyby tam tedy vznikla nacistická strana coby odnož německé NSDAP, neměla by předpoklady k většímu rozšíření. Pro Adolfa Hitlera by nebylo jednoduché vytvořit podmínky pro sjednocení německy mluvících zemí, tedy pro pohlcení Rakouska Německem a musel by přistoupit na oboustranně výhodnou spolupráci.

Co kdyby se Československo stalo královstvím?

Nejprve by se musel najít princ, který by nastoupil na pražský trůn. Karel Kramář by nejspíš prosazoval některého z ruských velkoknížat, což by ostatní nepovažovali za vhodné. Navíc by takovému panovníkovi chybělo to nejdůležitější – mocenské zázemí v Rusku.

Nakonec by dost možná zvítězil nápad Tomáše Garrigua Masaryka požádat o britského prince, který by úzce spojoval Prahu s Londýnem. Díky tomu by se britské vládní kruhy ze střední Evropy nestahovaly, jak to udělaly ve třicátých letech, naopak by své zdejší angažmá posilovaly. Záštita Británie by Hitlerovi znemožnila spolknout Československé království, jak se mu to povedlo u Československé republiky.

Co kdyby Masaryk padl ve válce?

Pravděpodobně by se změnilo méně, než se na první pohled může zdát. Ruské legie by se vrátily přes sibiřskou magistrálu a dva oceány domů. Prezidentem by se stal Karel Kramář, ten by ale neměl žádné pravomoci, a proto by se do domácí politiky nemíchal. Jeho cílem by byla izolace sovětského Ruska a posléze budoucnost Slovanů pod vedením demokratického Ruska. Neměl by však sílu, aby tento záměr prosadil.

TIP: Příběh československé vlajky: Jak vznikla a co symbolizují její barvy?

Jelikož by při volbách neměl žádné silné protikandidáty, mohl by být zvolen až třikrát po sobě. Potom by doporučil na Hrad profesora sociologie pařížské Sorbonny Edvarda Beneše.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedna z mumií nalezených u stratovulkánu Llullaillaco na argentinsko-chilských hranicích.

Věda

Korunní princ Vilém Oranžský (1840–1879) byl bystrý a inteligentní chlapec. Byl vychováván v přísném viktoriánském duchu, což pro něj ale znamenalo pohromu.

Historie
Reklama

Snímek pořízený zařízením Extreme Ultraviolet Imager z letošního března ukazuje Slunce na vlnové délce 17 nanometrů. Jedná se o vlnovou délku, kterou vydává plyn o teplotě kolem jednoho milionu stupňů.

Vesmír

Ralská pahorkatina a její nejvyšší vrchol – hora Ralsko (696 m). (foto: Wikimedia Commons, Mirek256CC BY-SA 3.0)

Příroda

Malý Barrett se svou objednávkou cheeseburgerů.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907