Třináctá komnata totalitních vůdců (3): Sexuální život Adolfa Hitlera

12.08.2016 - David Bimka

Neomezený vládce je jen tak mocný, jak mocnou má pověst. Kult osobnosti prostě nelze vystavět na lidských chybách nebo slabostech, ať už jde o umění, ženy, nebo o poskvrněnou minulost. Velcí diktátoři minulosti i dneška tedy mají co skrývat. Dnes se podíváme na tajemství sexuálního života Adolfa Hitlera


Reklama

Asi žádná jiná postava 20. století nereprezentuje tragédii Německa tak jako Adolf Hitler. Tento Rakušan dal po první světové válce Němcům naději (nebo iluzi, chcete-li), že nejsou národem poražených, ale zrazených, a že na Německo stále čeká zářná budoucnost. Rovněž jim předhodil Židy jako viníky neutěšeného stavu státu, čímž rozpoutal holocaust. To vše se stalo předmětem nespočetných výzkumů a o Hitlerově politice, motivaci, chybách i úspěších byly napsány miliony stránek. O jeho sexuálním životě však dodnes nevíme téměř nic.

Zájem současníků

O to, co vlastně Hitler dělal v posteli, se ovšem nezajímají jen dnešní historici. Zejména v kruzích americké rozvědky Office of Strategic Services (OSS) se jednalo o velmi diskutované téma. Psychiatr Walter Langer pro ni v roce 1943 vypracoval hloubkovou studii osobnosti nacistického vůdce, v níž velmi přesvědčivě popsal jeho megalomanství a víru, že jej vede vyšší princip – sama Prozřetelnost.

Seriál Třináctá komnata totalitních vůdců

Vědec si však dal také práci s rozborem Hitlerova soukromého života a dospěl k závěru, že šlo o emočního mrzáka s jasně masochistickými tendencemi, a ke všemu koprofila – tedy že si liboval ve výkalech. Tuto domněnku Langer opřel o svou rozsáhlou praxi a zkušenost, podle níž dodržují pacienti s podobným postižením až chorobně ústní hygienu, čímž se snaží zmíněnou úchylku kompenzovat. A Hitler byl známý až maniakálně precizním čištěním chrupu.

Langer rovněž vycházel z údajného svědectví vůdcovy milenky René Müllerové, kterou prý Hitler žádal, aby jej místo klasického styku raději nakopala jako psa. Po dané zkušenosti spáchala žena sebevraždu. Podobně pak skončila i jeho přítelkyně Geli Raubalová a další dvě milenky se o dobrovolný odchod z tohoto světa zřejmě pokusily. Psychiatr poznamenává, že jde o úctyhodné skóre na muže, který měl s něžným pohlavím jen minimální kontakt. Nutno ovšem podotknout, že studie vznikala uprostřed válečné vřavy a cituje především svědectví lidí, kteří museli před nacistickým režimem uprchnout.

Čistý asexuál?

Nicméně poválečné studie už si tak jisté nejsou. Ačkoliv byla ve hře Hitlerova potenciální, ale nikdy nepřiznaná homosexualita (jeho velmi vřelé návštěvy internátních škol Hitlerjugend jsou legendární stejně jako veřejně deklarovaná „otcovská“ láska k osobním bodyguardům z elitní Leibstandarte SS), historici se dnes kloní spíše k názoru, že byl asexuál.

TIP: Katové vlastního lidu: 5 největších vrahů historie

Hitlerovy románky prý vždy představovaly spíše platonickou záležitost a se svou dlouhodobou partnerkou Evou Braunovou ani nesdílel ložnici. Jeho osobní sluha pak tvrdil, že i když spolu Hitler a Braunová spali, prostěradla zůstala pokaždé bez poskvrnky. Znamená to, že nikdy nedošlo na pohlavní styk? Tak jednoduché to asi nebude, protože někdy koncem války žádal nacistický vůdce svého osobního lékaře o injekce testosteronu a látek z pohlavních žláz mladých býků, jak dokazují nové studie z roku 2010. Tehdy fyzicky chátrající padesátník možná skutečně toužil svou 32letou milenku potěšit. Frekvence jejich intimních styků však byla pravděpodobně velmi nízká, a jak si povšimli vysocí představitelé, jejich vztah se podobal spíše přátelství než partnerství.

Skutečná povaha Hitlerova sexuálního života tak nejspíš zůstane záhadou. Snad nejlépe ho nakonec popsala zpěvačka Marlene Dietrichová, když řekla, že Hitler je „hňup, který se bojí ženských“.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 Speciál: Největší záhady dějin

  • Zdroj fotografií: Wikipedie, ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907