Trojice satelitů SWARM objevila zvláštní magnetické vlny v nitru Země

24.05.2022 - Stanislav Mihulka

Evropská konstelace Swarm potvrdila existenci dlouho předpokládaných magnetických vln v oblasti zemského jádra

<p>Konstelace satelitů Swarm</p>

Konstelace satelitů Swarm


Reklama

Sopečné erupce a zemětřesení nám až příliš často připomínají, že hlubiny naší planety nejsou klidným a tichým místem. Ve skutečnosti se tam toho děje mnoho, ale o řadě dějů k nám na povrch neproniknou téměř žádné informace. Velmi cennou službu nám v tomto směru prokazuje trio evropských satelitů mise Swarm.

Tyto tři naprosto shodné sondy měří signály pocházející ze zemské kůry, oceánů, ionosféry, magnetosféry, a také magnetické signály, které přicházejí ze zemského jádra. Je to jediná dnes dostupná metoda, která dokáže zajistit reálný přístup hluboko do středu Země. Potvrzuje to i nedávný pozoruhodný objev nového typu magnetických vln, z oblasti vnějšího jádra.

Sedmileté vlny

Pro odborníky jde o záhadu – objevené magnetické vlny mají periodu sedm let a šíří se západním směrem rychlostí zhruba 1 500 kilometrů za rok. „Geofyzici už dlouho předpokládají existenci takových vln. Domnívali se ale, že se objevují v mnohem větším časovém měřítku, než jaké ukazuje náš výzkum,“ vysvětluje Nicolas Gillet z francouzské Université Grenoble-Alpes.

TIP: Cesta k jádru: Jaké podmínky panují v samém středu Země?

Pokud jde o samotný výzkum, Gillet vysvětluje: „Zkombinovali jsme satelitní měření trojice Swarm, a také dřívější pozorování německé mise Champ a dánské mise Ørsted, s počítačovým modelem tvorby zemského magnetického pole, abychom vysvětlili pozorovaná data – a výsledkem je tento náš objev.

Pochopení souvislostí kolem geomagnetického pole Země je pro nás velmi důležité. Toto pole je náš štít před vražedným slunečním a kosmickým zářením a měli bychom ho co nejlépe poznat.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907